HR nie jest odpowiedzialny za Twój rozwój.

HR nie jest odpowiedzialny za Twój rozwój.

❌ “Zwolniłem się z firmy x, bo nie dawali mi możliwości rozwoju” ❌ “Po tylu latach nic mi nie zaproponowali” ❌ “Zaaplikowałam na tę ofertę, bo chcę się rozwijać”

słyszą rekruterzy na większości rozmów rekrutacyjnych (w bardziej lub mniej dosadnej formie).

Podczas kolacji dla prelegentów na niedawanej konferencji HR Rangers 🦸‍♀️ 🦸‍♂️ Magdalena Król pokusiła się o zdanie:

- …to pracownik jest odpowiedzialny za swój rozwój, a nie HR! - nawet nie wiesz jak bardzo kontrowersyjne jest to zdanie, Magdaleno - odparłam (nie mogąc się z nim jednocześnie nie zgodzić).

O co chodzi rozwojem i dlaczego tak często bywa on problematyczny?

📚 Dawno, dawno temu na jednej z ocen okresowych w mojej pierwszej pracy powiedziałam, że w ramach “rozwoju” chciałabym uczyć się języka niemieckiego.

Ambitnie, prawda?

Problem w tym, że firma nijak tego nie potrzebowała. Nie miała niemieckojęzycznych kontrahentów, nie przeprowadzała weryfikacji językowych w tym języku, słowem - co ma piernik do wiatraka?

Bardzo szybko się zreflektowałam i już teraz mogę Wam powiedzieć, że opcje w tej sytuacji są 3:

1️⃣ Zmieniasz swój cel rozwojowy 2️⃣ Zwalniasz się by realizować swój wymieniony cel poza strukturami firmy 3️⃣ Szukasz zgodności swojego celu ze strategią biznesową firmy, by wykazać, że nie jest on wcale aż tak odrealniony i nieprzydatny na gruncie organizacji.

Wśród pracowników zaobserwować można wiele postaw kontekście rozwoju, oto kilka z nich:

🙋🏼‍♀️ Rozwój rozumiany jako podwyżka lub awans

“Rozwój” bywa często mylony z czystym rozwojem finansowym lub stanowiskowym. Czy to coś złego, że chcemy więcej zarabiać? Ależ skąd. Warto jednak zadbać o to, by dostarczać ku temu argumenty na gruncie naszej przydatności zawodowej.

🙋🏼‍♀️Człowiek “cokolwiek”

Jestem magazynierem, ale w sumie to chciałbym sprzedawać. Albo nie, mogę robić firmie marketing - w końcu z chatem GPT potrafi to każdy głupek, ha! W zasadzie to mógłbym też być kierownikiem, w końcu pracuję tu już rok, więc mi się należy. Co nie?

Warto także uważać na syndrom braku konsekwencji przy swoim oczekiwaniu rozwoju. Na 99% nikogo nie przekona Twoje roszczenie co do tego by “HR ci coś zaproponował” jeżeli prezentujesz postawę j.w.

❓Czy w takim razie za legendarny już “rozwój” jest odpowiedzialny pracownik, czy HR?

Moim skromnym zdaniem rolą HR-u jest:

✅ Stworzenie warunków do rozwoju - dostępu do szkoleń, materiałów edukacyjnych, ścieżek motywacyjnych i kariery ✅ Ich transparentne komunikowanie (by Nicole chcąca uczyć się języka niemieckiego od początku wiedziała, że średnio współgra to z wizją firmy) ✅ Ewaluacja i wsparcie w rozwoju

Rolą pracownika jest natomiast:

✅ Jasne określanie swoich celów rozwojowych (zarówno na etapie rekrutacji, jak i w trakcie okresowych rozmów) ✅ Wzięcie odpowiedzialności za swój rozwój (proaktywna postawa i otwartość na zmiany)

❗️Uwaga! Z czasem Twoja wizja rozwoju MOŻE rozminąć się z celami firmy i to jest ok! Wówczas wróć do punktów 1,2,3.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak utrzymać zaangażowanie w zespole zdalnym?

❓Czy manager dobrze zarządzający tradycyjnym zespołem może być fatalnym szefem gdy przyjdzie mu tworzyć i podtrzymywać zaangażowanie zespołu zdalnego?

Czytaj dalej

Czy YouTube to przyszłość rekrutacji?

🙋🏼‍♀️ Ręka w górę, kogo irytują reklamy na YouTube przed filmami? Jednak to właśnie od nich wszystko się zaczęło.

Czytaj dalej

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej