Ojciec lepszym kandydatem? Premia ojcowska na rynku pracy.

Ojciec lepszym kandydatem? Premia ojcowska na rynku pracy.

❗️“Mężczyzna, który zostaje ojcem, staje się bardziej pożądanym pracownikiem, ponieważ zależy mu na stabilności zatrudnienia dla dobra rodziny.

Zapewne czytając to zdanie, w Twojej głowie pojawia się sprzeciw.

Zbyt duże uproszczenie? Generalizacja? Kto właściwie oceniałby kandydatów i pracowników na podstawie ich statusu cywilnego i rodzinnego?

Cóż, pamiętacie, gdy opowiadałam Wam o zjawisku nazwanym w literaturze jako “kara za macierzyństwo” oraz “maybe baby”?

(możesz przeczytać mój tekst w tym temacie - link w komentarzu)

Patrząc na problem stereotypów rodzicielskich na rynku pracy od drugiej strony, można zauważyć, że ojcostwo bywa cenione przez pracodawców - postrzegane jako sygnał większego zaangażowania, stabilności i lojalności, co prowadzi do tzw. „premii ojcowskiej” - wyższego wynagrodzenia i dodatkowych możliwości rozwoju zawodowego, które spływa na mężczyznę wraz ze statusem ojca.

Dodatkowo, oczekiwania co do opieki nad dziećmi są wobec ojców ograniczone. Mimo pozytywnego odbioru pojawienia się dziecka, zakłada się, że pracujący ojcowie nie będą ryzykować swoich wyników zawodowych z powodu obowiązków rodzicielskich.

❌ Wniosek? Mamy problem.

Tradycyjne stereotypy płciowe odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu preferencji pracodawców. Ojców postrzega się jako głównych żywicieli rodziny, co zwiększa ich postrzeganą wartość jako pracowników. Matki są natomiast często postrzegane jako mniej zaangażowane w pracę z powodu obowiązków domowych i opiekuńczych bądź samego faktu założenia ich wykonywania, czy hipotetycznej możliwości zajścia w ciążę poprzez bycie w wieku produkcyjnym.

✅ Co możemy z tym zrobić?

🟢 Ważne jest, by zrozumieć, że celem nie jest stygmatyzacja ojców za ich “uprzywilejowane postrzeganie”. Skup się na rozwiązaniach. uświadamiających, edukujących i takich, które pozwolą Ci systemowo uniknać biasów. 🟢 Edukuj rekruterów i managerów z zakresu segregacji płciowej w rekrutacji, a także uprzedzeń wobec pracowników rodziców.

🟢 Korzystaj z ustrukturyzowanych rozmów kwalifikacyjnych i “ślepych” przeglądów CV (bez uwzględnienia w niej płci, zdjęcia i wieku kandydata)

🟢 Promuj na gruncie organizacji zaangażowanie ojców - do korzystania z urlopu rodzicielskiego i aktywnego angażowania się w obowiązki związane z opieką nad dziećmi.

🟢 Wspieraj systemowo opiekę nad dziećmi np. w postaci placówek opiekuńczych w miejscu pracy, partnerstw z lokalnymi dostawcami usług opieki nad dziećm albo w ramach partycypacji w opłatach za opiekę nad dziećmi by wyrównywać szanse matek i ojców na rynku pracy.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu    i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Jak więcej zarabiać?

❗️Chcesz więcej zarabiać? Powiedz o tym co zrobiłeś, a nie co robiłeś. Jednym z klasycznych błędów, które widuję w CV kandydatów jest wylistowanie zakresu swoich obowiązków i informowanie o tym co się “robiło”.

Czytaj dalej

Jak rozpoznać seniora na rynku pracy?

❌ Junior zrobi to źle. ❌ Specjalista zgodnie z instrukcjami. ✅ Senior zapyta: a po co Ci to?

Czytaj dalej

Dlaczego benefity nie działają?

❌ “U nas ten benefit się nie sprawdził” Każdy z nas zna ten schemat: firma wdraża nowe narzędzie, które po kilku tygodniach popada w zapomnienie.

Czytaj dalej