Utrata pracy na poziomie emocjonalnym.

❌ Frustracja. ❌ Złość. ❌ Poczucie zagubienia. ❌ Strach. ❌ Dezorientacja. ❌ Niezrozumienie.

To tylko niektóre z emocji, które towarzyszą osobom zderzającym się ze zwolnieniem. Osoby te są zazwyczaj postawione przed koniecznością jak najszybszego pozyskania nowego pracodawcy. W czym problem? Z zewnątrz widzimy osobę, która działa. Nie pogrąża się we własnych smutkach, nie “pluje jadem”, nie oczernia pracodawcy, nie szerzy wokół siebie negatywnej atmosfery. Jest stabilna emocjonalnie.

A co dzieje się wewnątrz?

1️⃣ “Świat staje na głowie”

Pierwszym z etapów jest szok - dezorientacja, wątpliwości i utrata wiary we własne możliwości. Syndrom oszusta zbiera swoje plony, a my popadamy w coraz to większe obawy co do swojej przyszłości. ”Może nie jestem tak kluczowym specjalistą jak mi się wydawało?” ”Ile tak naprawdę jestem wart na rynku pracy?”

2️⃣ “To jakaś pomyłka”

Drugim etapem jest negacja. Wiąże się z największym przejawem niestabilności emocjonalnej. Próbujemy bagatelizować utratę pracy, wmawiamy sobie, że w innym środowisku byłoby nam lepiej i że zmiana przyniesie korzyści. W tajemnicy jednak nadal pokładamy nadzieję, że pracodawca pójdzie po rozum do głowy i zmieni swoją decyzję.

3️⃣ “Złapałem się na myśli, że to nie jest sprawiedliwe”

Na tym etapie powinniśmy mieć odcięty dostęp do internetu. Nosimy w sobie gniew i poczucie dojmującej niesprawiedliwości. Otwieramy Go Worka i palimy za sobą mosty, co może nas w późniejszym czasie słono kosztować.

4️⃣ “Syndrom sztokholmski”

Gdy zgasną ostatnie płomienie, z sentymentem zaczynamy dostrzegać tylko pozytywne momenty współpracy. Mentalnie jesteśmy w potrzasku - czujemy konieczność wejścia we współpracę z nową firmą, jednocześnie wciąż czując więź z obecnym pracodawcą.

5️⃣ “Czas leczy rany”

…A jej zagojenie oznacza akceptację przeszłości i skupienie się na nowym rozdziale. A skoro o czasie mowa, niektóre badania sugerują, że przejście przez wszystkie etapy zajmuje kilka miesięcy, inni, że zajmuje to nawet kilka lat.

Każdy etap wiąże się z innymi metodami wsparcia danej osoby:

1. Okazywanie zrozumienia, zapewnienie wsparcia emocjonalnego. 2. Udzielenie informacji o rynku pracy, wsparcie w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. 3, 4. Unikanie oceniania, aktywne słuchanie. 5. Zachęcanie do działania i aktywnego poszukiwania nowego pracodawcy.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej