Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Jak powinien wyglądać layoff by mógł zostać uznany nie tylko za zgodny z prawem, dobrymi praktykami HR-owymi, ale przede wszystkim by był po prostu etyczny?

☔️ “Przygotuj parasol, nim zacznie padać deszcz.”

Jedną z lepszych praktyk i prawnych obowiązków wychodzących naprzeciw potrzebom zwalnianych pracowników jest zastosowanie odpowiedniego odstępu czasowego w komunikacie informującym o zwolnieniu - “będziemy rozstawać się z Wami za pół roku/ rok, informujemy o tym teraz, bo chcemy Wam zostawić przestrzeń do przygotowania się na tę zmianę”.

Plusy?

✅ Transparentność ✅ Odpowiedzialność społeczna biznesu

Minusy?

❌ Obawa o niskie zaangażowanie i motywację do pracy osób świadomych nadchodzącego zwolnienia ❌ Zwolnienia, zwolnienia i… jeszcze więcej zwolnień - kluczowe talenty zapoznając się z informacją o grupowych zwolnieniach, którymi same nie zostały objęte mogą czym prędzej samodzielnie ewakuować się z firmy w obawie o stabilność zatrudnienia

☔️"Pokaż troskę i nie pal za sobą mostów"

Popularną praktyką i obowiązkiem jest także zapewnienie pracownikom objętym zwolnieniem grupowych konsultacji z doradcami kariery, wejście we współprace z firmami szkoleniowymi dbającymi o uzupełnienie kompetencji albo przebranżowienie, czy współprace z innymi firmami w celu przejęcia zwalnianych pracowników w struktury nowej firmy.

Plusy?

✅ Odpowiedzialność społeczna. W biznesie bywa różnie, ale nie zostawimy Cię z niczym, tylko zadbamy o wykorzystanie wszystkich możliwości ku temu byś o ile to możliwe dobrze nas wspominał, znalazł nowe, satysfakcjonujące zatrudnienie. Cóż, to nie tylko kwestia naszej troski, ale i dobrego PR-u…

Minusy?

❌ Koszta. I to właśnie często bywa kartą przetargową firm. “Redukujemy zatrudnienie właśnie z powodu wysokich kosztów i w walce o rentowność nie zasobów na tak szeroko zakrojone działania. Zrobimy to co konieczne i wymagane prawem"

☔️ Dlaczego ja?

Zarówno dobrą praktyką, jak i obowiązkiem firm jest także wskazanie kryteriów, jakimi kierowała się ona przy decyzji o zwolnieniu konkretnych grup lub jednostek.

Plusy?

✅ Transparentność ✅ Racjonalizacja tego “dlaczego zostałam zwolniona”, uwolnienie się mentalne od brzemienia tej decyzji ✅ Uspokojenie pozostałej części firmy co do stabilności ich zatrudnienia

Minusy?

❌ Łatwo o aferę wizerunkową. Niefortunnie dobrany komunikat może odbić się szerokim echem i skończyć dla firmy tragicznie i przede wszystkim - nieodwracalnie. Znane są nam przykłady, gdzie firmy komunikowały np. “HR jest mniej ważny niż IT” co nie zostało im już potem zapomniane.

☔️ Pamiętaj, że jesteś mile widziany/a

…czyli program alumni dla byłych pracowników.

Plusy?

✅ zwiększenie prawdopodobieństwa powrotu do firmy i pozostawienie po sobie dobrego wrażenia.

Minusy?

Brak.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak utrzymać zaangażowanie w zespole zdalnym?

❓Czy manager dobrze zarządzający tradycyjnym zespołem może być fatalnym szefem gdy przyjdzie mu tworzyć i podtrzymywać zaangażowanie zespołu zdalnego?

Czytaj dalej

HR nie jest odpowiedzialny za Twój rozwój.

❌ “Zwolniłem się z firmy x, bo nie dawali mi możliwości rozwoju” ❌ “Po tylu latach nic mi nie zaproponowali” ❌ “Zaaplikowałam na tę ofertę, bo chcę się rozwijać”

Czytaj dalej

Czy YouTube to przyszłość rekrutacji?

🙋🏼‍♀️ Ręka w górę, kogo irytują reklamy na YouTube przed filmami? Jednak to właśnie od nich wszystko się zaczęło.

Czytaj dalej