Sprawdź, jak w 5 krokach wykorzystałam networking do pozyskania pracy.

✅ Sprawdź, jak w 5 krokach wykorzystałam networking do pozyskania pracy.

Poszukiwanie pracy nie zaczyna się od wysłania CV. Nie zaczyna się też od ustawienia statusu #OpenToWork

Więc od czego? Prześledź moją historię.

1️⃣ Wybadaj grunt, zbuduj fundamenty.

W wiadomości prywatnej poinformuj zaufane osoby o spodziewanym powrocie na rynek pracy. Mogą to być eksperci branżowi, zasięgowi twórcy albo przedstawiciele firm, które obserwujesz i których szeregi chciałbyś zasilić. Istotne jest to, byś posiadał z nimi jakąkolwiek relację i nie wychodził z poziomu anonima. Uwaga! Relacja ta nie musi być bezpośrednia i zażyła - być może komentujesz i reagujesz na posty danej osoby? To powinno wystarczyć. 

Ok, masz już w głowie kilka osób. Co dalej?

  • Informujesz, że wkrótce wracasz na rynek pracy.

  • Pytasz, czy w firmie, którą jesteś zainteresowany/a potencjalnie znalazłoby się dla Ciebie miejsce.

  • Pytasz o rekomendacje i polecenia

  • Prosisz o wsparcie pod publikacją #OpenToWork, która wkrótce się ukaże.

    2️⃣ Opublikuj status #OpenToWork

    Aktualizację udostępnij w godzinach, w których Twoja sieć przebywa w portalu. Algorytm LinkedIna? Nie musisz znać jego tajników, jednak publikując status #OpenToWork w niedzielę o 21 nie spodziewaj się fanfarów i zalewu reakcji - zrób to w godzinach porannych w początkowe dni tygodnia. Chcesz dowiedzieć się jak napisać post #OpenToWork, który przyciągnie uwagę? Zajrzyj do sekcji komentarzy.

    3️⃣ Poszerzaj zasięg posta

    W dniu publikacji uwagę w całości poświęć poszerzaniu jej zasięgów - odpisuj na pojawiające się komentarze, komentuj inne publikacje (LinkedIn premiuje wtedy Twój własny post). Bezpośrednio po opublikowaniu statusu #OpenToWork nie zapomnij dać znać zaufanym osobom, które wcześniej poprosiłeś o wsparcie, że post jest już dostępny - najlepiej podeślij im linka w wiadomości prywatnej. 

    4️⃣ Przejrzyj oferty

    Dnia następnego skup się w całości na ofertach i wejściu w procesy rekrutacyjne. Najwięcej z nich spłynie do Ciebie w ciągu pierwszych 24 godzin od publikacji posta.

    5️⃣ Stwórz publikacje powiązane

    Stwórz publikacje powiązane pod szyldem #OpenToWork - np. o swoich oczekiwaniach, kompetencjach, doświadczeniu. Po co? By podtrzymywać uwagę odbiorców i na bieżąco przypominać o swojej dyspozycyjności. Life hack - ja w moich regularnych postach na samym dole umieszczałam zwrot “Wciąż #OpenToWork, pisz śmiało!”.

    ✅ Rezultat?

    Kliknięcie “lubię to” jednej osoby pod moim postem sprawiło, że wydostał się on poza moją sieć i dotarł do mojego nowego pracodawcy. Osoba ta, zainteresowana moją publikacją, skontaktowała się ze mną i złożyła mi ofertę. Pamiętaj, networking jest nie tylko dla osób posiadających milionową sieć. Czasami jedno kliknięcie może ponieść Twój post w świat i zdziałać cuda. Powodzenia!

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej