Słuchaj starszych (programistów)!

Słuchaj starszych (programistów)!

❓Senior developer, a później…Architekt? Project manager? Lider zespołu? ❓Jaki jest największy mit na temat zawodu programisty? ❓Czym jest seniority level w programowaniu? Co odróżnia seniora od mid developera? ❓Kto na pewno nie powinien być programistą?

💻 5 seniorów. 💻 5 odmiennych dróg dochodzenia do statusu eksperta. 💻 10 pytań.

Zapraszam do śledzenia nowej serii pt. “Słuchaj starszych (programistów)” pod tagiem #seniorsadvices

✅ Każda publikacja będzie poruszała 1 pytanie, na które odpowiedzi udzieli 5 ekspertów w zakresie programowania.

✅ Seniorzy reprezentują różne technologie, sposób wejścia do zawodu, cechuje ich również odmienny staż pracy (od 5-15 lat komercyjnego doświadczenia). Daje nam to wyjątkową możliwość zapoznania się z różnymi perspektywami i opiniami na temat tych samych kwestii.

✅ Seria nie przewiduje anonimizacji głosu rozmówców. W każdej publikacji zostaną oznaczeni autorzy konkretnych wypowiedzi. Czytelnicy będą mieli możliwość wejścia na profil programisty, prześledzenia jego drogi zawodowej i projektów.

……………. 🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej