Senior developer - czyli kto?

Czym jest seniority level w programowaniu?  Jak odróżnić senior developera od mida? Co cechuje seniorów?

W dzisiejszym odcinku serii #seniorsadvices skupimy się na dookreśleniu pojęcia “seniora” w programowaniu. 

💻 “Mid zna i stosuje zasady, senior je łamie”

- W branży często mówi się, że młodszy programista nie zna dobrych praktyk, mid zna i je stosuje, a senior wie, kiedy należy je złamać. To właśnie cechuje senior developerów - priorytetyzacja celów biznesowych i doświadczenie pozwalające skierować wysiłek na ich realizację z komunikowaniem biznesowi zagrożeń i konsekwencji podejmowanych decyzji. Muszę jednak zaznaczyć, że nie zawsze będzie to oznaczało najszybszą możliwą realizacją zadania - mamy wiedzę o tym, jak określone decyzje wpłyną np. na dalszy rozwój, czy bezpieczeństwo aplikacji i czasem będzie się to wiązało z koniecznością przekazania odmowy realizacji zadania bądź zmiany jego zakresu lub czasu realizacji - podkreśla Mariusz Redzimski.

💻 “Problem solving na szczycie listy kompetencji”

- Trudno jest podać teoretyczną granicę, ale ważnym elementem jest doświadczenie w rozwiązywaniu problemów i wysokie zaangażowanie. Seniority level ujawnia się, gdy stajemy przed wyzwaniem, które jest nietypowe. Dzięki nabytemu doświadczeniu i poznaniu wielu rozwiązań, jesteśmy w stanie coś zaproponować. Senior musi się również orientować w rozwiązaniach, których komercyjnie nigdy nie użył - mówi Damian Otto.

💻 “Szybkość adaptacji i sposób widzenia problemu”

- Jako senior jestem w stanie nauczyć się nowego języka w 2-3 miesiące i w kontekście rozwiązywania złożonych problemów być lepszym od osoby, która stosuje go przez 2-3 lata - komentuje Rafał Jaworowski.

💻 “Senior seniorowi nie równy”

- W jednej firmie seniorem jest osoba z 4 letnim stażem w programowaniu, w innej specjalista w swojej konkretnej dziedzinie. Niemniej uważam, że bycie seniorem to doświadczenie + wiedza. Jest to osoba, która powinna móc zaproponować kilka rozwiązań oraz uargumentować dlaczego konkretne rozwiązanie jest według niej najlepsze. Senior różni się też od mida tym, że mając więcej doświadczenia widzi od razu potencjalne luki lub problemy których na pierwszy rzut oka można nie widzieć - podsumowuje Grzegorz Cudok.

………….

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej