Największy mit o zawodzie programisty

Czy efekt pracy programisty można mierzyć ilością napisanego kodu? Czy można być deweloperem wyłącznie dla pieniędzy? I czy to prawda, że programiści kodząc szybko piszą na klawiaturach?

Nasi eksperci:

Mariusz Redzimski, Senior FullStack Developer (.NET, Angular) Rafał Jaworowski, Senior FullStack (.NET, Azure Cloud, DevOps, React, Angular) Damian Otto, Senior Backend Developer (.NET) Grzegorz Cudok, Senior FullStack Developer (.NET, Angular, React)

 🔴 MIT 1: “Praca programisty opiera się na pisaniu kodu”

Jak sugeruje Mariusz Redzimski: - W pracy developera bardzo szybko okazuje się, że nawet najlepszy kod nie jest nic warty, jeśli nie realizuje celów biznesowych. Jednym z najważniejszych elementów pracy jest poznawanie i zgłębianie wymagań, ustalanie priorytetów, współpraca z zespołem, komunikowanie problemów i zagrożeń.

🔴 MIT 2: “Jesteś w stanie być deweloperem wyłącznie dla pieniędzy”

Od innej strony do tematu podszedł Rafał Jaworowski, który skupił się na aspekcie finansowym. Twierdzi, że pomysł podjęcia zawodu programisty motywowany wyłącznie celem zarobkowym jest skazany na porażkę. Wskazuje, że częstym mitem jest również to, że “każdy programista dużo zarabia”. Słowo “każdy” robi ogromną różnicę. 

🔴 MIT 3: “Efekt pracy programisty można mierzyć ilością napisanego kodu” 

Damian Otto podobnie do jednego z przedmówców sugeruje, że jednym z największych stereotypów na temat zawodu programisty jest uznawanie, że programowanie to wyłącznie pisanie kodu. 

- Programista to nie tylko inżynier oprogramowania, a często analityk biznesowy (specjalista domenowy). Bierze udział w wielu spotkaniach i aktywnościach dotyczących projektu - planowanie, refinement, a czasami nawet praca badawcza (spike). Są dni, w których kodu docelowego się prawie nie pisze, a projektuje rozwiązania spędzając tym samym dużo czasu na spotkaniach. 

🔴 MIT 4: “Największy mit to to, że…developerzy szybko piszą na klawiaturach :D”

Grzegorz Cudok postanowił domknąć dzisiejszą publikację humorystycznym akcentem, odwołując się do filmowego sposobu przedstawiania programistów jako osób “szybko piszących na klawiaturze” (może jeszcze w anturażu zielonych cyferek z matrixa, hm?). 

- Największym mitem jest prędkość pisania kodu, czy też tworzenia aplikacji. Wielu osobom wydaje się, że programista to osoba, która cały czas bardzo szybko pisze na klawiaturze (tak, piszemy szybko, ale głównie wtedy, gdy z kimś rozmawiamy (śmiech), a nie gdy wytwarzamy oprogramowanie. Wtedy zwykle gapimy się w monitor, analizujemy kod i strategię jak chcemy podejść do danego problemu. Wytwarzanie aplikacji jest kosztowne z powodu czasu. Nie raz chciałem się pochwalić przed rodziną czymś małym, co spłodziłem w jeden wieczór, a oni dziwili się, że taka mała rzecz zajęła mi CAŁY wieczór.

………… 🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej