Jak utrzymać zaangażowanie w zespole zdalnym?

❓Czy manager dobrze zarządzający tradycyjnym zespołem może być fatalnym szefem gdy przyjdzie mu tworzyć i podtrzymywać zaangażowanie zespołu zdalnego?

3x tak.

I ta sama zasada odnosi się do HR-owców.

Integracyjny paintball, zespołowe kręgle, pogadanki w kuchni przy ekspresie do kawy…Wszystko to znika, gdy przychodzi Ci mierzyć się z wyzwaniem:

1️⃣ stworzenia 2️⃣ wdrożenia 3️⃣ zintegrowania 4️⃣ podtrzymania zaangażowania

w zespole zdalnym.

Dziś zostawiam Was z garścią niekonwencjonalnych inspiracji dot. tego jak robię to ja:

☕ Coworking w kapciach

Pierwszą praktyką są wirtualne sesje “cichej pracy”. Metodę tę zapożyczyłam z “pair programmingu”. W oryginalnej wersji polega ona na tym, że dwóch programistów pracuje wspólnie nad jednym zadaniem. Tutaj technika ta jest nieco zniuansowana ;) Pracownicy dołączają do jednego zdalnego spotkania, każdy skupia się nad swoimi zadaniami, ale… są razem! Tego rodzaju technika skupia zazwyczaj wokół siebie osoby, które lubią komentować na bieżąco swoją pracę, interakcje nie wybijają ich z rytmu skupienia, lubią też zwyczajnie pogawędzić by poczuć się częścią zespołu (nawet w piżamie ;))

☕ Pokój socjalny 2.0

Kto powiedział, że pogawędki przy ekspresie do kawy w kontekście pracy zdalnej znikają na zawsze? Jedną z moich sprawdzonych metod jest stworzenie funkcjonującego na stałe w kalendarzach wszystkich zatrudnionych wirtualnego ekspresu do kawy, do którego każdy pracownik może dołączyć na chwilę wytchnienia. Niektórzy wpadają do nich spontanicznie, by “zobaczyć kogo akurat spotkają”, inni natomiast klasycznie umawiają się “na kawę”.

☕️Od językoznawstwa po jogę. Kluby dla każdego!

Pogawędki wymuszone przez kontekst stacjonarnej pracy zazwyczaj gwarantują wymianę zdań na temat swoich hobby i zainteresowań. Nie zapominajmy, że także na gruncie zespołu zdalnego możesz zachęcać pracowników do tworzenia wirtualnych “klubów” w ramach których będą oni rozmawiali na temat swoich pasji. W jednym z takich klubów rozmowy odbywały się wyłącznie w języku obcym, którego uczyli się zainteresowani, w drugim odbywały się wspólne regularne sesje medytacji. Czekam na info na co wpadną Wasi pracownicy :) Kluby dają także ogromne możliwości w kontekście wzajemnej motywacji, stawiania sobie wyzwań i wewnętrznych konkursów - wszystko zależy jednak od tego jak daleko chcecie pójść by czuć komfort realizowania pasji, a nie rywalizacji.

☕️ Oscary w piżamie? Czemu nie!

Na gruncie zespołów zdalnych nie możemy zapominać o regularnym docenianiu pracowników. Ciekawą i niekonwencjonalną formą może być tutaj organizacja wirtualnych gali wręczenia nagród powiązana z praktyką wzajemnego doceniania się i zostawiania sobie codziennych kudosów.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Czy zadania rekrutacyjne to wyzysk kandydatów?

🔴 „Za zadania rekrutacyjne firmy powinny płacić, jak za normalną pracę.” 🔴 „Nie wykonuję zadań rekrutacyjnych, bo firma później wykorzysta mój know-how do rozwiązania swoich problemów, nie zatrudniając mnie.

Czytaj dalej

Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka.

❌ Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka. Tak, dobrze czytasz. W mojej karierze HR-wej zdarzyło mi się zrealizować proces rekrutacyjny, który nie powinien się nigdy wydarzyć.

Czytaj dalej

Jak więcej zarabiać?

❗️Chcesz więcej zarabiać? Powiedz o tym co zrobiłeś, a nie co robiłeś. Jednym z klasycznych błędów, które widuję w CV kandydatów jest wylistowanie zakresu swoich obowiązków i informowanie o tym co się “robiło”.

Czytaj dalej