Dlaczego open space’y zaburzają naszą efektywność?

🚩 Dlaczego open space’y zaburzają naszą efektywność?

“Open space to współczesna odmiana XX-wiecznej taśmy produkcyjnej”. Skąd tak daleko idąca krytyka tego rozwiązania? 

📉 Kiedy dobre intencje to za mało…

📌 Celem utworzenia przestrzeni biurowej na kształt open space’u było promowanie otwartej komunikacji, zachęcenie zespołu do interakcji, a także wsparcie burzy mózgów, pobudzenie kreatywności.

📌 Ponadto managerowie myśleli, że wystawienie pracowników na swoistą “ekspozycję” i pozostawienie ich ciągłej obserwacji, skłoni podwładnych do zaprzestania wykonywania spraw prywatnych w trakcie pracy.

❗️Wyniki badań wskazują na wprost przeciwny efekt:

❌ W open space’ach pracownicy rozmawiają ze sobą mniej chętnie; ❌ Brak prywatności wywołuje stres i zmniejsza kreatywność; ❌ Hałas panujący w “otwartym” biurze znacznie utrudnia koncentrację.

🚩 Stworzenie pracownikom środowiska pracy na kształt open space’u skłoniło ich do wypracowania schematów radzenia sobie z powstałym stresem, które nie raz przyjmowały formę zachowań kontrproduktywnych, takich jak:

❌ Izolowanie się od grupy i komunikowanie się za pomocą szyfrów;  ❌ Próby psychicznego odgrodzenia się np. zakładanie słuchawek; ❌ Wysyłanie do siebie maili będąc w pobliżu, aby uniknąć rozmowy; ❌ Używanie sal konferencyjnych do tego, by zyskać choć chwilę prywatności; ❌ Wcześniejsze przychodzenie do pracy, bądź pozostawanie w niej po godzinach, aby móc pracować w samotności;

Doprowadziło to do konkluzji:

📈 Tworzenie stref prywatnych jest w stanie poprawić wyniki pracowników; 📈 Tam, gdzie wymagane są skupienie, analiza, praca kreatywna, open space jest wątpliwym rozwiązaniem;

💡 Jaka jest preferowana przez Ciebie forma zagospodarowania przestrzeni biurowej? 💡 Czym jest dla Ciebie “klasyczne biuro”?

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej