Czy włączanie kamery podczas spotkania online jest wyrazem szacunku do rozmówcy?

Czy włączanie kamery podczas spotkania online jest wyrazem szacunku do rozmówcy? 

Ostatnio natknęłam się na TikToka @loewhaley, która przedstawia sytuacje z życia zdalnego pracownika korporacji. 

Tym razem zaprezentowała wymianę zdań pomiędzy prowadzącą spotkanie online, która poprosiła inną pracownicę o włączenie kamery. Dialog wyglądał tak:

👩🏼‍💼 Prowadząca: Hej, widzę, ze nie włączyłaś jeszcze kamery, zrób to proszę i rozpoczniemy spotkanie 💁🏽‍♀️ Pracownica : nie, dziękuje 👩🏼‍💼 Prowadząca: mam włączona kamerę, zatem bardzo cię proszę o włączenie również twojej 💁🏽‍♀️Pracownica: z całym szacunkiem, ale moja kamera pozostanie wyłączona 👩🏼‍💼 Prowadząca: nie możemy rozpocząć dopóki nie włączysz kamery  💁🏽‍♀️Pracownica: moja produktywność na tym spotkaniu nie zależy one tego czy mnie widać czy nie, wiec po postu zacznijmy. 

Pracownica ostatecznie kamery nie włączyła.

📊 Słusznie, czy niesłusznie? I co na ten temat mówią badania? 

✅ Włączanie kamery podczas wirtualnych spotkań sprzyja umacnianiu więzi i zaufania między współpracownikami  ✅ Daje wgląd w emocje i intencje rozmówcy  ✅ Decyzja o jej wyłączeniu odcina całą sferę komunikacji niewerbalnej

A jakie są plusy niepozostawania na wizji?

✅ Brak konieczności przygotowania się do spotkania (bałagan w tle, niedbała fryzura, tło, otoczenie) ✅ Brak dystraktorów związanych z video (u sporej grupy pracowników wskazywano na nadmierną liczbę rozpraszających bodźców, które implikuje wideo)

Co sądzę na ten temat ja?

Jestem po stronie opowiadającej się za uzgodnieniem z zespołem zasad i konsekwencją w ich egzekwowaniu. Dużo częściej spotykałam się z kulturą nieuruchamiania kamer, co szczególnie przy dołączaniu do nowej firmy i nieznajomości zespołu przyczyniało się do mojego braku poczucia przynależności.

Cenię sobie kulturę ,,włączonych kamer’’ i możliwość odwzorowania naturalnej komunikacji pomiędzy pracownikami.

We wskazanej sytuacji gdy wszyscy pracownicy pozostają na kamerze, jeżeli po stronie pracownicy nie nastąpiły nadzwyczajne okoliczności, uważam, że powinna dotrzymać im kroku.

📊 Swego czasu przeprowadziłam również badania na temat nauczania zdalnego. Wynika z nich, że uruchomienie kamery przez wykładowcę w zdecydowanim stopniu NIE przyczynia się pozytywnie do skupienia studentów podczas zajęć, są oni na to obojętni. 

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak przeprowadzić wzorcowy layoff?

❌ Jedni zwalniają w trakcie 30 minutowej rozmowy na Teamsie, a drudzy…im tego nie zapominają.

Czytaj dalej

Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży.

Czytaj dalej

Quiet firing. Kiedy o cichym odejściu jest głośno.

❌ „Chcesz zredukować zespół, ale nie chcesz negatywnie wpływać na morale pozostałych pracowników? Zastosuj quiet firing”.

Czytaj dalej