Z czym mierzą się rekruterzy?
❌ Z czym mierzą się rekruterzy?
🚩 Podpisanie umowy i niepojawienie się pierwszego dnia w pracy. 🚩 Przerwanie procesu w trakcie bez poinformowania drugiej strony. 🚩 Nieodbieranie telefonów, nieodpisywanie na wiadomości. 🚩 Brak transparentności wynagrodzeń.
Kandydaci są poirytowani rekruterami. Brakiem feedbacku. Przysyłaniem niedopasowanych do profilu ofert pracy. Nachalnością. Podtrzymywaniem kontaktu i opieką tylko do momentu kiedy kandydat jest w stanie zaspokoić potrzebę rekrutera, tzn. kiedy ma kompetencje, których rekruter poszukuje. Porozmawiajmy dziś o drugiej stronie procesu i jej perspektywie. Nawet jeśli Wam się to nie spodoba.
🔴 Ghosting
Jedna z najpopularniejszych praktyk. Kandydat wyraża zainteresowanie ofertą, podejmuje rozmowy, następnie blokuje wszelkie kanały komunikacyjne i bez słowa nie pojawia się na umówionej rozmowie zostawiając rekrutera przesyłającego jego rekomendację do hiring managera z niczym.
🔴 ,,Help me find job in Poland’", ,,Desperately need a job’’.
Rekruterzy otrzymują mnóstwo masowo wysyłanych wiadomości o lakonicznej treści j.w. Mimo najszczerszych chęci tak ubogie zarysowanie sytuacji bez wskazania obszaru, w którym kandydat chciałby rozwijać swoje kompetencje lub chociaż kilku mocnych stron, które go cechują, nie jesteśmy w stanie pomóc. Nie pomaga również kwestia kopiuj-wklej i fakt, że ta sama wiadomość trafia do skrzynek odbiorczych setek rekruterów z różnych branż, profili organizacyjnych i rekrutujących dla różnych profesji.
🔴 Nieodpłatne konsultacje
,,Mam problem ze znalezieniem pracy, prześledzisz moje CV?", “Poprawisz mój profil aby bardziej przyciągał uwagę rekruterów i lepiej “sprzedawał” moją kandydaturę?”
Masowo otrzymujemy również wiadomości z prośbami o nieodpłatne konsultacje CV oraz przebudowę profilu kandydata. Uprzedzając pytania - udzielanie indywidualnych konsultacji na LinkedInie to nie moja praca. Jednak mając na uwadze szacunek do drugiej strony i chęć budowania relacji, na tego rodzaju wiadomości odpisuję z prośbą o zarysowanie problematycznej sytuacji. Z moich doświadczeń wygląda jednak na to, że w ramach pracy bezpłatnej kandydaci oczekują szybkich rozwiązań, nie wspólnego pochylenia się nad problemem.
🔴 “Wszyscy wiedzą lepiej”
Bardzo trafia do mnie cytat: “Nie do pomyślenia jest, by losowa osoba przyszła do działu finansów i powiedziała “od jutra będziemy w inny sposób księgować faktury”. Niestety, właśnie tak często przebiega modyfikowanie pracy sourcera i rekrutera. Wiedza na temat budowania doświadczeń kandydata i samego procesu rekrutacji jest często uznawana za powszechną, co generuje mnóstwo nieporozumień nie tylko na płaszczyźnie kontaktu z kandydatami, ale i wewnętrznej struktury firmowej i managerów, który starają się sterować rekrutacją według swoich własnych preferencji.
…………
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej