Wysyłanie CV na kilka ofert pracy do tej samej firmy - HOT or NOT?

🔥 Wysyłanie CV na kilka ofert pracy do tej samej firmy - HOT or NOT?

🟢 “Zwiększenie szans na zauważenie i zatrudnienie” 🔴 “Nieprofesjonalne wrażenie i możliwość bycia uznanym za “spam” rekrutacyjny”

No więc, jaka jest prawda?

Po pierwsze…to widać. Tak, tak. W większości systemów ATS kandydat wysyłający CV na kilka ofert jest automatycznie podpięty do kilku projektów. Co to oznacza? To, że rekruter widzi, że dokładnie tego samego dnia o tej samej godzinie kandydat poczuł ambicję by zostać specjalistą ds. finansów, a jednocześnie aspirację by być specjalistą ds. obsługi klienta z językiem niemieckim.

❓Jakie buduje to wrażenie?

Klasycznie rekruter odczytuje tego rodzaju zachowanie jako przejaw niezdecydowania, braku uważności przy wysyłce CV i braku powagi w stosunku do firmy i samej oferty. Auć, brzmi groźnie!

👉🏻 Wysyłka CV na tak rozbieżne oferty jak w przykładzie (specjalista ds. finansów, specjalista ds. obsługi klienta z j. niemieckim) sugeruje, że kandydat nie ma jasno sprecyzowanej ścieżki kariery i preferencji co do metodyki pracy.

👉🏻 Obsługa klienta i kompetencje językowe implikują duże natężenie kontaktu z ludźmi, obsługa finansowa zupełnie inny zestaw kompetencji.

👉🏻 Jeżeli firma poszukuje “specjalisty” oznacza to, że selekcjonuje aplikacje pod kątem osób ściśle wyspecjalizowanych w danej dziedzinie. Wysyłka CV na kilka tak rozbieżnych wakatów i ujawnienie się przed rekruterem ze swoją niekonsekwencją to swoisty strzał w kolano.

Dlaczego wysyłka CV na kilka ofert jednocześnie do tej samej firmy to tak powszechne zjawisko?

👉🏻 Kandydaci nie wiedzą, że to widać. Zazwyczaj są przekonani, że trafiają do kilku zupełnie różnych projektów obsługiwanych przez różnych rekruterów, a w firmie nie istnieje wspólny system, do tego nikt ze sobą nie rozmawia. Cóż, muszę Was rozczarować…

👉🏻 Po drugie, kandydaci wierzą w zasadę “im więcej tym lepiej” - im częściej ich CV pojawi się na ekranie rekrutera, tym większe prawdopodobieństwo na zatrudnienie. Błąd!

Jak zrobić to dobrze? (jeżeli już musisz!)

👉🏻 Jeżeli decydujesz się na wysłanie swojej aplikacji na kilka ofert jednocześnie do tej samej firmy, dostosuj swoje dokumenty aplikacyjne w taki sposób, by uwydatniały Twoje dopasowanie do konkretnego wakatu. Podkreśl swoje doświadczenie i kompetencje w danych dziedzinach - nie wysyłaj dokładnie tego samego dokumentu w kilka aż tak odległych od siebie miejsc.

👉🏻 W miarę możliwości zadbaj również o brak tak daleko idącej rozbieżności stanowiskowej - celuj w wakaty zbliżone do siebie stopniem rozwoju, branżą i ścieżką specjalizacji, by uniknąć zarzutu o braku konsekwencji i losowości w swoich działaniach.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej