Wszystko zaczyna się od wiary w to, że ,,nie wszyscy’’.

Wszystko zaczyna się od wiary w to, że ,,nie wszyscy’’.

Bliska mi osoba, obecnie odnosząca sukcesy jako senior developer podzieliła się kiedyś ze mną historią o tym jak trafiła do zawodu i samej branży IT: 

- Wiesz, ja po prostu nie miałem pojęcia, że ludzie się nie znają na komputerach. Myślałem, że to co robię ja, potrafią wszyscy!

Nie jest to odosobniony przypadek: 

- Nie byłem świadomy, że to, że potrafię rozmawiać z ludźmi może być jakkolwiek przydatne na gruncie zawodowym - mówi zaprzyjaźniony psycholog biznesu. 

- Planowanie, raportowanie, zarządzanie? Co to takiego. Myślałam, że wszyscy są zorganizowani - mówi project manager. 

Punktem wspólnym wszystkich tych historii jest wszechobecne dotykająca nas klątwa wiedzy. Jest to błąd poznawczy polegający na tendencji do umniejszania wartości swoich kompetencji oraz uporczywej wierze w to, że nie mogą być unikalne i cechują wszystkich ludzi.

Do duetu dołącza również syndrom oszusta - zjawisko psychologiczne polegające na tym, że pomimo zewnętrznych dowodów własnej kompetencji, mamy poczucie, że jesteśmy oszustami i nie zasługujemy na sukces, który nam ,,przypadł’’. Przypisujemy go szczęściu, sytuacji i innym niezależnym od nas czynnikom. 

Historie te łączy coś jeszcze - osoby przeze mnie przywołane czują się obecnie spełnione zawodowo bo odważyły się podążać za swoimi predyspozycjami pomimo wrażenia powielania istniejących już schematów i bycia na straconej pozycji.

Ciekawostka: Statystycznie 2 na 5 osób osiągających sukces odczuwa syndrom oszusta. 

Konkluzję wyciągnij sam/a, post potraktuj jako inspirację :)

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Czy zadania rekrutacyjne to wyzysk kandydatów?

🔴 „Za zadania rekrutacyjne firmy powinny płacić, jak za normalną pracę.” 🔴 „Nie wykonuję zadań rekrutacyjnych, bo firma później wykorzysta mój know-how do rozwiązania swoich problemów, nie zatrudniając mnie.

Czytaj dalej

Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka.

❌ Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka. Tak, dobrze czytasz. W mojej karierze HR-wej zdarzyło mi się zrealizować proces rekrutacyjny, który nie powinien się nigdy wydarzyć.

Czytaj dalej

Jak więcej zarabiać?

❗️Chcesz więcej zarabiać? Powiedz o tym co zrobiłeś, a nie co robiłeś. Jednym z klasycznych błędów, które widuję w CV kandydatów jest wylistowanie zakresu swoich obowiązków i informowanie o tym co się “robiło”.

Czytaj dalej