Wady pracy zdalnej vol. 2.

👉🏻 “Osoby pracujące zdalnie częściej zgłaszały objawy lęku i depresji w porównaniu z osobami pracującymi w miejscu pracy” (King’s College London, wrzesień 2020).

👉🏻 “Udział uczestników zgłaszających objawy lękowe i depresję wzrósł wraz z wydłużającym się czasem pracy zdalnej” (University of Southern California, wrzesień 2020).

Dziś widzimy się w akompaniamencie drugiego odcinka z cyklu o wadach pracy zdalnej, zgromadzonych na podstawie mojej dwuletniej pracy wyłącznie w tym modelu. Seria ta na kanwie gloryfikowania pracy zdalnej jako wariantu idealnego ma na celu ukazanie drugiej strony medalu z którą zderzają się osoby przechodzące na ten model. Choć skutki, z którymi mierzyłam się ja mają swoje oparcie w badaniach mowa rzecz jasna o wymiarze subiektywnym.

A drugą z wad, z którą się mierzyłam jest:

❌ Fobia społeczna

Ekspozycja na interakcje społeczne wyrabia w naszym mózgu przekonanie brzmiące: “nic złego się nie dzieje, to bezpieczne środowisko”. Z drugiej strony, dłuższa izolacja przyczynia się do tego, że mózg zaczyna postrzegać te same zdarzenia, które kiedyś nie wywoływały w nas wyrzutu hormonu stresu jako zagrożenie. W trakcie zdalnej pracy podtrzymywałam naturalne interakcje z ludźmi, jednak z mniejszą częstotliwością (z wyłączeniem sytuacji w których praca stacjonarna wymusiłaby na mnie zderzenie się z innymi osobami, a pracując zdalnie takiego przymusu nie miałam). Jakież było moje zdziwienie, kiedy po powrocie stacjonarnych eventów mój organizm zaczął się buntować reagując stresogennie na naturalne sytuacje społeczne. Rada? Po pierwsze, miej rękę na pulsie. Zachodzące w Twojej psychice zmiany nie wiążą się z filmowym “bum”, zdecydowanie częściej jest to późniejsze złapanie się na odczytywaniu danej sytuacji jako stresogenną, zaniżona pewność siebie, obawa przed zabraniem głosu - wyłapuj tego rodzaju sytuacje zawczasu. Po drugie - Regularne wystawiaj się na bezpośrednie działania pośród ludzi. Znajdź sobie swój ulubiony event, którego organizację będziesz wspierać, zapisz się na zajęcia z przemawiania, retoryki - cokolwiek, co pomoże Twojemu mózgowi wyłapać i podtrzymywać przekonanie o tych zdarzenia jako “bezpiecznych”.

❓Jaki praca zdalna miała wpływ na Twoje relacje i pewność siebie? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu!

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Rozmowa o pracę? Nie myl wartości z taktyką negocjacyjną.

❗ Nie myl wartości z negocjacją. To zasada, którą warto mieć zawsze z tyłu głowy, a już na pewno wtedy gdy zacznie się rozmawiać o pieniądzach & warunkach pracy.

Czytaj dalej

Za co naprawdę Ci płacą?

– Znam dwa języki obce, ile powinnam zarabiać? – A wykorzystujesz je w pracy? – No… nie.

Czytaj dalej

“Cisza jest gorsza niż krytyka, bo to w niej rodzą się największe wątpliwości i gaśnie motywacja”.

🔕 “Cisza jest gorsza niż krytyka, bo to w niej rodzą się największe wątpliwości i gaśnie motywacja”.

Czytaj dalej