Utrata pracy na poziomie emocjonalnym.

❌ Frustracja. ❌ Złość. ❌ Poczucie zagubienia. ❌ Strach. ❌ Dezorientacja. ❌ Niezrozumienie.

To tylko niektóre z emocji, które towarzyszą osobom zderzającym się ze zwolnieniem. Osoby te są zazwyczaj postawione przed koniecznością jak najszybszego pozyskania nowego pracodawcy. W czym problem? Z zewnątrz widzimy osobę, która działa. Nie pogrąża się we własnych smutkach, nie “pluje jadem”, nie oczernia pracodawcy, nie szerzy wokół siebie negatywnej atmosfery. Jest stabilna emocjonalnie.

A co dzieje się wewnątrz?

1️⃣ “Świat staje na głowie”

Pierwszym z etapów jest szok - dezorientacja, wątpliwości i utrata wiary we własne możliwości. Syndrom oszusta zbiera swoje plony, a my popadamy w coraz to większe obawy co do swojej przyszłości. ”Może nie jestem tak kluczowym specjalistą jak mi się wydawało?” ”Ile tak naprawdę jestem wart na rynku pracy?”

2️⃣ “To jakaś pomyłka”

Drugim etapem jest negacja. Wiąże się z największym przejawem niestabilności emocjonalnej. Próbujemy bagatelizować utratę pracy, wmawiamy sobie, że w innym środowisku byłoby nam lepiej i że zmiana przyniesie korzyści. W tajemnicy jednak nadal pokładamy nadzieję, że pracodawca pójdzie po rozum do głowy i zmieni swoją decyzję.

3️⃣ “Złapałem się na myśli, że to nie jest sprawiedliwe”

Na tym etapie powinniśmy mieć odcięty dostęp do internetu. Nosimy w sobie gniew i poczucie dojmującej niesprawiedliwości. Otwieramy Go Worka i palimy za sobą mosty, co może nas w późniejszym czasie słono kosztować.

4️⃣ “Syndrom sztokholmski”

Gdy zgasną ostatnie płomienie, z sentymentem zaczynamy dostrzegać tylko pozytywne momenty współpracy. Mentalnie jesteśmy w potrzasku - czujemy konieczność wejścia we współpracę z nową firmą, jednocześnie wciąż czując więź z obecnym pracodawcą.

5️⃣ “Czas leczy rany”

…A jej zagojenie oznacza akceptację przeszłości i skupienie się na nowym rozdziale. A skoro o czasie mowa, niektóre badania sugerują, że przejście przez wszystkie etapy zajmuje kilka miesięcy, inni, że zajmuje to nawet kilka lat.

Każdy etap wiąże się z innymi metodami wsparcia danej osoby:

1. Okazywanie zrozumienia, zapewnienie wsparcia emocjonalnego. 2. Udzielenie informacji o rynku pracy, wsparcie w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. 3, 4. Unikanie oceniania, aktywne słuchanie. 5. Zachęcanie do działania i aktywnego poszukiwania nowego pracodawcy.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!

🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:

Czytaj dalej

🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!

🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.

Czytaj dalej

Jedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.

🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że ​​jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.

Czytaj dalej