Tego nie pisz w CV!

Tego nie pisz w CV!

Czego NIE pisać w CV?

Ostatni post dotyczący tego czego NIE pisać w CV spotkał się z przychylnym odbiorem. W związku z tym, postanowiłam podzielić się z wami dalszą częścią wskazówek na temat tego wdzięcznego wątku. Aby nie pozostawać monotematyczną, poniżej już nie tylko “zakazy”, ale również sugestie i swoiste “green flags”.

✅ CV na 1 stronę A4 to mit

To prawda. Słyszałeś kiedykolwiek, że CV powinno mieścić się na 1 kartce A4? Dwoisz się i troisz aby skompresować informacje na swój temat w tak małej przestrzeni? Nic bardziej mylnego. Nikt nie ustalił zasady dot. tego, że CV musi się mieścić na 1 kartce i nikt też nie będzie rozliczał Cię z tego w sposób kategoryczny. Pamiętaj, że nadrzędnym celem jest przejrzystość i treściwość informacji. Dopóki dotrzymujesz wskazanych dwóch założeń, możesz pisać CV na 5 stron.

❌ Każdorazowa modyfikacja CV pod konkretną ofertę

Zwykło się mówić, że CV powinno się wysyłać w nawiązaniu do konkretnego stanowiska pracy. Spektrum jest duże. Niektórzy wysyłają CV wraz z numerem identyfikacyjnym ogłoszenia, na które aplikują, niektórzy w nagłówku umieszczają nazwę stanowiska. Uważam, że nie jest to niezbędne. Co zatem jest? Usunięcie z CV informacji, które są zupełnie niewspółmierne z oczekiwanymi umiejętnościami (np. Uprawnienia na wózki widłowe, bądź prawo jazdy kat. B dla pracy zdalnej programisty).

✅ Uwzględnienie w CV podsumowania

W podsumowaniu na wstępie CV powinno się znaleźć wszystko to, co nie wynika z suchego przedstawienia faktów w dalszej części dokumentu. Możesz tu uwzględnić preferencje dot. technologii, pracy w zespole, czy oczekiwania względem nowego pracodawcy. Przedstaw się w jak największych konkretach, nie jest to miejsce na zdania typu “jestem staranna, pilna, punktualna”.

❌ Klauzula RODO

Przystępując do rekrutacji w sposób dorozumiany wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, nie musisz się zatem przejmować aktualnością swojej klauzuli, czy jej wersją. Zdanie brzmiące “wyrażam zgodę na przetwarzanie danych…” jest wystarczające, nie musisz wskazywać podstawy prawnej swojego działania.

✅ Chronologia doświadczenia w CV

W aspekcie przejrzystości CV nieoczywistym zwrotem akcji może się okazać dokument, w którym na samej górze umieszczone zostały najwcześniejsze doświadczenia zawodowe (np. sprzed 10 lat), a na samym dole obecne. Pamiętaj, aby stosować chronologię od najbardziej obecnego doświadczenia (na górze), do najpóźniejszego. Warto również w tym miejscu wspomnieć, że nie musisz w swoim CV uwzględniać absolutnie całego życiorysu (również można to uznać za występek przeciwko przejrzystości ;))

❌ PESEL i adres zamieszkania  Oczywiste? Nie dla każdego. Zarówno ja, jak i moi przedmówcy (rekruterzy) w poprzednim poście zbyt często zwracali uwagę na nagminne pojawianie się wrażliwych danych personalnych w CV. Kandydacie, CV to nie dane do umowy o które prosi Cię pracodawca bezpośrednio przed zatrudnieniem.

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!

🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:

Czytaj dalej

🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!

🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.

Czytaj dalej

Jedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.

🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że ​​jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.

Czytaj dalej