Praca w HR nie jest fajna.
❌ Praca w HR nie jest fajna.
Nie jest cool. Nie jest dobrze płatna. Nie jest wygodna.
Ostatnio jeszcze bardziej niż zwykle mam poczucie moralnego obowiązku powiedzenia Wam o tym, że HR nie jest “takie fajne”.
Dlaczego? Bo zbyt często zdarza się, że osoby widzące mój mniejszy lub większy sukces w tej dziedzinie, myślą, że HR to kraina mlekiem i miodem płynąca.
Dlaczego tak nie jest?
✅ Stoisz pomiędzy interesem pracownika, a organizacji
”HR-ówki są fałszywe. Nie możesz im ufać bo odpowiadają względem firmy i zawsze postąpią w zgodzie z tym, co im nakaże”
Będąc w HR stale musisz uważać na to co mówisz. I komu to mówisz. A nawet jak mówisz. Niewygodna decyzja zarządu? Nie możesz pozwolić sobie na przysłowiową krytyczną pogawędkę przy dystrybutorze wody (tak, to tekst z simsów). Informacja o zwolnieniach z racji problemów finansowych firmy? HR nie powiedział, a wiedział. Zawsze jesteś w swoistym rozkroku pomiędzy interesami pracodawcy, a pracownika. A co się z tym wiąże?
✅ Jesteś w środku konfliktu
“Raz przyszłam do HR i nic dla mnie nie załatwili”
Pada często i gęsto. Będąc w HR pracownicy będą oczekiwali tego, że staniesz na czele ich interesu i wywalczysz dla nich konkretne zmiany. Bezkompromisowo. Organizacja będzie się natomiast spodziewać, że zarządzisz tymi oczekiwaniami w taki sposób, by był…święty spokój.
Finalnie, niezależnie od tego co zrobisz, jak bardzo otwartą debatę sprowokujesz i jakie zmiany wywalczysz, jest wysoce prawdopodobne, że któraś ze stron może nie być usatysfakcjonowana z końcowego rozwiązania i następnego dnia ze zrezygnowaniem stwierdzi: “poszłam do HR, a ten nic dla mnie nie załatwił”.
✅ Polityka biurowa chlebem powszednim
“Jednym wybacza się więcej, innych karci za najmniejszy błąd”
Będąc w HR na co dzień obserwujesz firmowe zależności i wpływy. To, jak poszczególne osoby są bardziej uprzywilejowane, inne mniej tolerowane. To, jak jedni są oceniani ze względu na kompetencje, inni ze względu na zażyłość z daną osobą. Reagowanie i zwracanie uwagi na te zależności bywa piętą achillesową organizacji. W końcu, który manager lubi gdy wytyka mu się błędy poznawcze i zwraca uwagę na nieuczciwe traktowanie pracowników? Odważysz się podjąć rozmowę? To Twój obowiązek wynikający z roli.
Nie zrozumcie mnie źle, kocham tę pracę. Ale jest ona obiektywnie trudna. Dlatego wszystkie osoby, które pytają mnie o to jak wejść do branży HR bo w moich postach ta branża wygląda “fajnie” proszę o to, by zapamiętały, że:
HR to nie tylko: ❌ pogawędki z ludźmi ❌ robienie imprez integracyjnych ❌ zamawianie długopisów z logo firmy ❌ i wybieranie rodziny, której przekażesz szlachetną paczkę.
To codzienne wyzwania i często mierzenie się ze wszystkimi karalnymi czynami na literę “m”. A sytuacje wskazane powyżej to bułka z masłem.
…………
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej