Po co firmy publikują fikcyjne oferty pracy?

❌ W oczach rekruterów prawdopodobnie nie otworzę tym tematem puszki Pandory, ale w oczach kandydatów - wierzę, że tak. Dlatego dziś coś dla Was, kandydaci.

❓Czym jest fikcyjna oferta pracy?

To ogłoszenie publikowane z założeniem, że prawdziwym celem firmy nie jest zatrudnienie pracownika. A co nim jest? Sprawdźmy.

✅ Fikcja wzrostu

Najczęstszym powodem publikacji fikcyjnych ofert pracy przez pracodawców jest chęć stworzenia wizji wzrostu, w celu przyciągnięcia inwestorów. Zatrudnianie = rozwój. Rozwój = więcej projektów. Więcej projektów = więcej $. Nie jest to wcale nierozsądny pomysł. Wiele firm zewnętrznych operuje na zakładce “kariera” danej firmy w celu wybadania etapu rozwoju organizacji. Nowe oferty = wiadomości ze strony agencji rekrutacyjnych, które chcą wesprzeć proces rekrutacji. Co więcej, spory ruch w zakładce kariera wywołuje nawet poczucie bezpieczeństwa po stronie kandydatów, którzy analizując ją sądzą, że firma się rozwija. Cel osiągnięty.

✅ Budowa bazy

Ex aequo w rankingu najczęstszych powodów umieszczania fikcyjnych ofert pracy przez pracodawców jest chęć skłonienia kandydatów, by dodawali się do bazy z zastrzeżeniem wyrażenia zgody na kontakt w kontekście przyszłych rekrutacji. Jest to bardzo popularna metoda stosowana przede wszystkim w agencjach pośrednictwa pracy. Często rekruterzy agencyjni są otargetowani w stosunku miesięcznym z liczby CV, które dorzucają do bazy, aby agencja mogła później powiedzieć np. “mamy w bazie 100 000 kandydatów gotowych podjąć pracę, dziękujemy za zaufanie!”.

✅ Badanie rynku

Rzadziej, aczkolwiek nadal wystarczająco często by o tym wspomnieć zdarza się sytuacja, w której oferta nie ma na celu finalnego zatrudnienia, a jedynie zbadanie oczekiwań finansowych kandydatów i wybadanie ich dostępności. Często przedsiębiorstwa przymierzają się do wzięcia na siebie większych projektów, co jest związane z potrzebą zatrudnienia, jednak nie chcą już w danym momencie zatrudniać kogoś, by siedział na przysłowiowej “ławce rezerwowej”. Stąd publikacja oferty i badanie rynku, by wiedzieć, czy wzięcie na siebie projektu i spełnienie wymogów finansowych i dostępności kandydatów jest realne.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak utrzymać zaangażowanie w zespole zdalnym?

❓Czy manager dobrze zarządzający tradycyjnym zespołem może być fatalnym szefem gdy przyjdzie mu tworzyć i podtrzymywać zaangażowanie zespołu zdalnego?

Czytaj dalej

HR nie jest odpowiedzialny za Twój rozwój.

❌ “Zwolniłem się z firmy x, bo nie dawali mi możliwości rozwoju” ❌ “Po tylu latach nic mi nie zaproponowali” ❌ “Zaaplikowałam na tę ofertę, bo chcę się rozwijać”

Czytaj dalej

Czy YouTube to przyszłość rekrutacji?

🙋🏼‍♀️ Ręka w górę, kogo irytują reklamy na YouTube przed filmami? Jednak to właśnie od nich wszystko się zaczęło.

Czytaj dalej