Od kiedy praca w korporacji jest passé?

Od kiedy praca w korporacji jest passé?

Od kiedy praca w korporacji jest passé?

📉 Dziś słów parę o zmianie wizerunku korporacji.  W trakcie rozmów, próbując wybadać etos pracy u moich potencjalnych pracodawców, przy uwzględnieniu kilku zwrotów o zaufaniu, wysokiej kulturze pracy i partnerstwie, często słyszałam zwrot ,,nie jesteśmy korporacją’’.

🚩 Od kiedy ,,korporacja’’ jest tak pejoratywnie nacechowana, że firmy promują się hasłem, że nią nie są? 

📈 Spójrzmy na zjawisko od drugiej strony - kandydatów do pracy. Mam zwyczaj zadawać kandydatom pytanie o preferencje co do wielkości firmy i jej struktury organizacyjnej. Zaintrygował mnie fakt sprzeczności dotyczący tego, że kandydaci często za swój cel wskazywali chęć pracy w międzynarodowej korporacji, wiążąc ją z awansem społecznym i szeroko pojętym sukcesem.

…Zupełnie sprzecznie do ofertujących mnie firm, które podkreślały, że nie należy się obawiać z ich strony podejścia korporacyjnego.

Postanowiłam przyjrzeć się bliżej najczęściej wskazywanym atutom i negatywom pracy w korporacji oraz cechom osobowościowym, które są bliskie osobom wybierającym ścieżkę korporacyjną, bądź tym decydującym się na indywidualny model kariery. 

✅ Pozytywy pracy w korporacji: - stabilizacja finansowa (wypłacalność i terminowość); - bogata oferta szkoleń; - praca w międzynarodowym środowisku; - benefity pozapłacowe.

💡 Osobowość? Korporacje zbierają żniwo wśród osób młodych, które za priorytet uznają swoją karierę zawodową. Poza kompetencjami językowymi oraz wysoko rozwiniętą umiejętnością pracy w zespole wskazywano, że osoby aspirujące do pracy w korporacji powinna cechować pokora i umiejętność podporządkowania się regułom, na które nie ma się wpływu. 

❌ Wady? - brak równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym; - ukierunkowanie na wyniki, nie na człowieka; - sztywna hierarchia i brak wpływu na ważne decyzje i losy firmy; - kontrola, rywalizacja i poczucie anonimowości.

💡 Osobowość? Z pracy w korporacji niezadowolone mogą być osoby kreatywne, niepokorne, krytycznie nastawione do rzeczywistości, które nie chcą być tylko trybikami w maszynie i podporządkowywać swojego życia misji i celom korporacji. Wskazywano również, że mimo stabilizacji finansowej, która wynika z pozycji korporacji na rynku, nie gwarantują one bezpieczeństwa zatrudnienia z uwagi na normy ilościowe i jakościowe, na których operują przy ocenach pracowniczych.

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.

❌ Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.

Czytaj dalej

Zanim podpiszesz umowę: 5 pytań, które musisz zadać swojemu szefowi.

🤯 “Nie podpiszę umowy, dopóki nie będę mieć pewności, że mój szef jest kimś, z kim chcę pracować”.

Czytaj dalej

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej