Nieukończone studia w CV?
Nieukończone studia w CV?
W mojej praktyce zawodowej zdarzyło się co najmniej kilka przypadków nieuczciwego przedstawienia stanu faktycznego dot. wykształcenia, niemożliwego do wyeliminowania na etapie selekcji CV.
📚 O czym mowa?
Kandydaci wskazywali w dokumentach ukończenie kilku kierunków studiów, po czym na rozmowie zapytani o swój przebieg edukacji ujawniali, że żadnego z nich nie ukończyli.
Nie mówimy rzecz jasna o aktywnych studentach, bo wykazywanie kształcenia, które trwa dla zaznaczenia chronologii w swoim CV jest rzeczą naturalną, chodzi tutaj o często spotykany przeze mnie trend wykazywania w CV studiów, które nie zakończyły się obroną pracy dyplomowej (np. kandydat w 2020 roku studiował biotechnologię, zrezygnował z niej, ale w CV w rubryce z wykształceniem wpisał “Biotechnologia, Uniwersytet…”.
Z jednej strony wykazanie nieukończonych studiów w CV stanowi zaznaczenie swojego powiązania z daną dziedziną wiedzy, użyteczne szczególnie jeśli doświadczenie komercyjne jest niespójne ze stanowiskiem na które aplikuje kandydat, z drugiej strony jest to nieuczciwie przedstawiona sprawa wobec osób które studia faktycznie ukończyły.
Można wyszczególnić zatem: - rozpoczęte studia i ich porzucenie; - ukończony cykl kształcenia, ale nienapisana/nieobroniona praca dyplomowa;
⚡️Co wówczas zrobić z takim kandydatem?
Zazwyczaj w subtelny sposób sugeruję, że warto byłoby dookreślić okres trwania cyklu kształcenia, bądź w kilku słowach opisać stan faktyczny, ponieważ obecny wprowadza w błąd osobę zapoznającą się z CV. Co więcej, wydaje się że intencjonalnie, a przecież kandydat na pewno nie chce się mierzyć z oceną osoby intencjonalnie wprowadzającej drugą stronę w błąd.
✅ Puenta jest taka: bądźmy fair.
Niezależnie od tego, czy uznajemy studia za istotne dla zatrudnienia, czy za bezużyteczne, jestem zdania, że powinniśmy być prawdomówni w swoich dokumentach aplikacyjnych. Poza tym, chyba każdy zgodzi się ze mną, że przyłapanie kandydata na manipulowaniu faktami pozostawia po sobie niesmak.
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej