Rekrutacja IT - Oczekiwania vs. Rzeczywistość.

❌ Największe mity o rekrutacji IT

Dziś natchnę Was zdrowym optymizmem i rozwieję najczęściej przywoływane przez Was w wiadomościach do mnie obawy w kontekście rekrutacji IT. Konkluzje będą jednak słodko-gorzkie. Wspomnę również o aspektach, które mogą być trudniejsze, niż można by się tego po nich spodziewać.

🔥 MIT 1: Ego programisty to osobny byt

A sami developerzy są opryskliwi odrealnieni, a podejmując z nimi interakcję narażasz się na pogardliwe traktowanie z góry. Bzdura! Programiści to w większości przypadków wysoko wyspecjalizowani eksperci o rozwiniętych kompetencjach miękkich - praca developera opiera się nie tylko na pisaniu kodu, wręcz przeciwnie - W zdecydowanej większości skupia się na ciągłym dookreślaniu wymagań projektowych, negocjacjach z klientem i współpracy z zespołem. Nawet jeżeli zauważalne jest, że u niektórych developerów ego to osobny byt, to w relacjach biznesowych nadal zachowują oni kulturę słowa i szacunek do rozmówcy :)

Po więcej mitów na temat pracy developera zerknij tutaj: https://lnkd.in/daK86Kxe

🔥 MIT 2: Wszystko jest w Twoich rękach

👉🏻 “Myślałem, że wszystko zależy od personalizacji - tymczasem, gdy piszę wiadomość nawiązującą do profilu kandydata, większość osób i tak nie odpisuje”. 👉🏻 “Byłem przekonany, że w ciągu tygodnia będę miał w procesie 5 kandydatów. Przez miesiąc nie jestem w stanie pozyskać nikogo do procesu, czuję się nieskuteczny i targa mną narastający stres”;

Od ponad roku obserwuję juniorów wchodzących do branży i jednym z moich podstawowych działań jako lidera jest podtrzymywanie ich motywacji po tym jak zderzają się z rozczarowaniem. Jeden z największych mitów na temat rekrutacji IT to sugestia, że wszystko jest w Twoich rękach i korzystając z przekazanych Ci narzędzi będziesz skutecznym rekruterem zamykającym projekty. Prawda jest bliżej stwierdzenia, że przeciętnie w Twoich rękach jako rekrutera jest około 20%, pozostała część to czynniki zewnętrzne:

👉🏻 Czy kandydat poszukuje aktywnie pracy i jest w innych procesach? 👉🏻 Czy jest akurat aktywny w portalu i przeczyta Twoją wiadomość? 👉🏻 Jaka jest jego obecna relacja z pracodawcą, czy doświadcza na tyle silnej frustracji by rozważyć zmianę? 👉🏻 W jakim stopniu Twoja oferta odpowiada na jego niezaspokojone potrzeby?

Idąc za cytatem członkini mojego zespołu: “Jeżeli czujesz się świetnie w swojej pracy, to zaczepna wiadomość od rekrutera podkreślająca, że interesujesz się ornitologią nie skłoni Cię do jej zmiany” 🤷🏼‍♀️

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!

🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:

Czytaj dalej

🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!

🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.

Czytaj dalej

Jedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.

🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że ​​jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.

Czytaj dalej