Czym jest podstawowa wiedza na temat stacku technologicznego?

🔥 MIT 5: By skutecznie rekrutować w IT musisz znać podstawy programowania.

Na wczesnym etapie wejścia do zawodu rekrutera IT często targa nami niepohamowana ambicja i wszechstronność. To dobrze! Warto jednak być uważnym, by nie pomylić swojej roli z programistą, bądź innym członkiem zespołu developerskiego.

🟦 Uświadom sobie swoją rolę

Na początku serii wyjaśniliśmy sobie, że programiści nie są okrutni i opryskliwi, zatem uspokoję Cię - większość obaw dotyczących tego, że ośmieszysz się swoim brakiem wiedzy technicznej, to tylko Twoje wyobrażenia. Zacznij od uświadomienia sobie na czym polega Twoja praca. A polega ona na poznaniu stacku technologicznego do takiego stopnia, by potrafić zweryfikować profil kandydata pod kątem dopasowania jego umiejętności i preferencji do Twojej oferty.

🟦 Jaki stopień znajomości stacku technologicznego jest wystarczający?

Znajomość tego, co jest w ofercie wyznacza zazwyczaj granice tego, co powinieneś/aś wiedzieć. Podstawowa jest umiejętność rozróżnienia frontendu, backendu i fullstacka w programowaniu. Musisz umieć rozpoznać język programowania, framework i bazę danych. Warto mieć również podstawową wiedzę na temat ról w zespołach developerskich. Ostatecznie warto zerknąć w metodologie pracy. W większości przypadków metodologie NIE są implementowane do pracy zespołu w 100%, więc kandydaci zapytają np. jaka jest dynamika spotkań w projekcie - Jakie ich czekają? Jak często? Jak długo? Jednak spokojnie! Wszystko to jesteś w stanie ustalić w trakcie 1 rozmowy, tak samo jak jesteś w stanie ustalić to, czy zespół jest wspierany przez scrum mastera i project managera :)

🟦 A co jeżeli kandydat zapyta mnie o szczegóły stacku?

A co to znaczy “szczegóły”? Przede wszystkim zadbaj o to, by w porozumieniu z osobami technicznymi wyczerpująco opisać stack w ofercie. Pierwszym krokiem do jego zrozumienia jest jego opisanie, drugim odszyfrowywanie kolejnych elementów składowych - znajomość tego, co jest wpisane w ofercie wyznacza zazwyczaj granice tego, co powinieneś/aś wiedzieć.

🟦 Co jeżeli programista zapyta mnie o coś technicznego, czego nie będę wiedział/a?

Wówczas zapiszesz pytanie i powiesz “Przyznam szczerze, że to pytanie wcześniej nie padło. Ustalę to i wrócę do Ciebie z informacją zwrotną”. Następnie dobrze abyś dodał/a owe pytanie do puli tych pojawiających się, by być przygotowanym na nie w trakcie kolejnych rozmów.

P.S Wisienka na torcie - w zdecydowanej większości przypadków programiści nie będą z Tobą dyskutować na temat stacku technologicznego, ponieważ mają pełną świadomość tego, że nie jesteś osobą techniczną.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!

🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:

Czytaj dalej

🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!

🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.

Czytaj dalej

Jedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.

🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że ​​jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.

Czytaj dalej