“Kara za macierzyństwo” w procesie rekrutacji.

❌ Gdybym powiedziała Ci, że bycie w wieku rozrodczym jest odczytywane przez pracodawców jako zagrożenie, nie uwierzyłbyś.

❌ Gdybym powiedziała Ci, że matki mierzą się z uprzedzeniami i negatywną oceną kompetencji i zaangażowania w pracę, nie uwierzyłbyś.

Wszyscy jesteśmy przecież świadomymi ludźmi. Oczytanymi rekruterami. I odpowiedzialnymi organizacjami.

📊 Badania jednak temu przeczą.

🔴 Rodzina zagrożeniem? Nawet ta nieistniejąca.

Termin “kara za macierzyństwo” odnosi się do zjawiska, w którym to matkom przyznawane są rutynowo niższe wynagrodzenia. Literatura wskazuje także, że matki mierzą się z wyższą trudnością w pozyskaniu nowego zatrudnienia oraz są rzadziej brane pod uwagę w kontekście awansu.

Co istotne, hipotezy o wpływie sfery rodzicielskiej na zatrudnianie skupiają się nie tylko na realnym macierzyństwie, ale także tym domniemanym - Z perspektywy pracodawcy kobiety w wieku rozrodczym są „zagrożone” ciążą i w myśl wyżej wymienionych uprzedzeń postrzegane przez pryzmat faktycznej lub…potencjalnej roli matki.

🔴 Dobra matka złą pracownicą?

Badania stwierdzają istnienie uprzedzeń wobec matek (ale nie ojców) w zakresie oceny kompetencji, zaangażowania w pracę, dążenia do osiągnięć i niezawodności.

Oceniając matkę w procesie rekrutacji jesteśmy bardziej skłonni pokusić się o skróty myślowe, popadnięcie w błędy poznawcze i stereotypy.

“Dla matki pewnie priorytetem są dzieci - nie będzie zaangażowana!”, jednak “kandydat będący ojcem będzie dobrym pracownikiem - zależy mu na stabilizacji by zapewnić przyszłość swoim dzieciom!”.

🔴 Wszyscy jesteśmy zbiasowani…

Mamy w zwyczaju mówić, że “nas to nie dotyczy”. My już o wszystkim wiemy, jesteśmy świadomi, oczytani. Mniej kolorowo robi się jednak gdy zapoznamy się z wynikami eksperymentu z 2019 roku (!), w którym to badacze wysłali ponad 1300 tych samych CV, różniących się jedynie płcią i statusem rodzicielskim.

Zaobserwowano istotne różnice na korzyść…mężczyzn. Bias ulega zwiększeniu gdy kobiety deklarują posiadanie dzieci.

Rekruterze, pracodawco. Co możesz z tym zrobić?

✅ Dokształcaj się i edukuj innych z zakresu segregacji płciowej w rekrutacji ✅ Zadbaj o wdrożenie procedur nakierowanych na systemowe unikanie biasu w rekrutacji ✅ A przede wszystkim odrzuć myśl, że “Ciebie to nie dotyczy”.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej