Kandydacie, czy jesteś wśród 2%?

❌ “Jedyny moment, gdy rekruter czyta Twoje CV dłużej niż przez 6 sekund, to wtedy, gdy nie jest w pracy”.

Brzmi dziwnie?

Po kolei. Niedawno Jan Tegze pisał o tym, że dla wielu kandydatów zniechęcająca, a nawet odstraszająca jest liczba znajdująca się przy danej ofercie pracy, informująca o tym ilu kandydatów złożyło już CV na daną ofertę. Kandydaci interpretują tę informację jako sygnał powstrzymujący ich przed działaniem. 

👉🏻 “Kto pierwszy, ten lepszy. Na pewno rekruterzy czytają tylko pierwsze CV, a do reszty nawet nie zaglądają, nic tu po mnie”

👉🏻 “Tyle CV? Zbyt duża konkurencja. Nie jestem wystarczająco dobry/a by podjąć rękawicę.”

👉🏻 “Proces jest już na pewno zamknięty. Przy tylu przesłanych CV na pewno wpadła jakaś jakościowa kandydatura”.

Dlaczego nie powinieneś się tym sugerować?

📌 Po 1, idąc za ilustracją: Statystycznie jedynie 2% osób składających swoją aplikację w odniesieniu do danego ogłoszenia zostaje finalnie zaproszonych do kolejnego etapu rekrutacji - Rozmowy. 

📌 Po 2: 6 sekund. Tyle czasu statystycznie rekruter poświęca na zapoznanie się z Twoim CV (i innych osób).

📌 Po 3, niejako wyjaśniające powyższe: Rekruterzy otrzymują dziennie setki dokumentów. Niedopasowanych, losowych, bez załączników bądź z losowym załącznikiem, którym na pewno nie jest ich CV. Liczba złożonych aplikacji nie równa się “ultra jakościowym, stanowiącym bezwzględną konkurencję kandydatom” (przy okazji - szkoda że nie myślisz tak dobrze o sobie, jak wysoko oceniasz innych :))

Po co o tym mówię?

Po to, byś nie czuł się zdeprymowany powalającą liczbą złożonych aplikacji. Idąc za statystyką, spośród 100 CV jakościowe znajdują się przeciętnie 2. Warto byś dorzucił swoje :)

Pamiętaj, że odwaga nie polega na tym, że się nie boisz. Boisz się, ale mimo wszystko podejmujesz działanie. Bój się i aplikuj!

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

HR nie jest konfesjonałem.

❌ HR nie jest konfesjonałem. …ani ratownikiem, powiernikiem, cichym rozjemcą, przyjacielem. A w dzisiejszym tekście postaram się udowodnić Ci, że postulowanie takiej postawy to błąd.

Czytaj dalej

Dlaczego firmy publikują ogłoszenia bez widełek wynagrodzenia?

❓Dlaczego firmy publikują ogłoszenia bez widełek wynagrodzenia? Bo mogą. 🥁 Da bum tss. A poniżej najczęściej spotykane przeze mnie powody takiego stanu rzeczy.

Czytaj dalej

Praca w HR nie jest fajna.

❌ Praca w HR nie jest fajna. Nie jest cool. Nie jest dobrze płatna. Nie jest wygodna.

Czytaj dalej