“Jeśli chcesz zdobyć pracę w firmie X, nie bierz udziału w ich procesie rekrutacyjnym!”
“Jeśli chcesz zdobyć pracę w firmie X, nie bierz udziału w ich procesie rekrutacyjnym!”
czyli czym są “rozmowy na rozgrzewkę” i dlaczego warto chodzić na rozmowy o pracę?
Dzisiejszy post jest dla tych, którzy:
❓Mają poczucie, że chcieliby wejść w daną branżę, ale wydaje im się, że nie spełniają wymogów stanowiskowych; ❓Śledzą punkt po punkcie job description i kalkulują - “czy to już? Czy za wcześnie?” Ale wizja porażki i obawa przed niewłaściwym oszacowaniem swoich sił/ wiedzy powstrzymuje ich przed działaniem; ❓Doskwiera nieakceptowalna w ich ocenie pensja na obecnym stanowisku i chcą rozeznać się w wynagrodzeniach rynkowych.
WARTO chodzić na rozmowy rekrutacyjne. Dlaczego?
✅ Minimalizacja stresu
Im więcej rozmów odbędziesz, tym w niższym stopniu będą one działały na ciebie stresogennie i szybciej wejdziesz w rolę partnera do rozmowy, a nie osoby biernie odpowiadającej na pytania, czy wręcz ,,odpytywanej’’ przez rekrutera.
W żargonie osób maksymalizujących swoje możliwości zawodowe mówi się wówczas o ,,rozmowach na rozgrzewkę’’.
Niektóre znane mi osoby dbają nawet o chronologię rozmów rekrutacyjnych tak, by ta firma, na której najbardziej im zależy była jako trzecia, czwarta, a nie pierwsza.
Warto przejść również z roli osoby, która próbuje wypaść “jak najlepiej”, w rolę kandydata, który selekcjonuje potencjalnych pracodawców pod kątem swoich oczekiwań. Zysk obopólny.
✅ Pozyskanie informacji na temat kompetencji oczekiwanych na danym stanowisku
Po kilku rozmowach będziesz wiedział ,,o co pytają’’ - w jakich kwestiach powinieneś zaczerpnąć większej ilości informacji i z czego się dokształcić.
Psst…zdradzę Ci również sekret na temat job description. Nie musisz zrealizować 100% z jego wymogów. Analizując dogłębnie każdy punkt tego nierzadko napisanego w pośpiechu dokumentu, sam skazujesz się na porażkę.
✅ Wiedza na temat wynagrodzeń
Uczestnicząc w rozmowach deklarujesz swoje oczekiwania finansowe i otrzymujesz na ich temat feedback. Nawet jeżeli firma nie opublikowała widełek finansowych w ogłoszeniu, na rozmowie dowiesz się informacji na temat wynagrodzenia.
✅ Zyskanie pewności siebie
Nawet jeżeli firma nie zdecydowała się na złożenie Ci oferty, jest wysokie prawdopodobieństwo, że wróci do Ciebie z informacją zwrotną na temat Twojego performance’u na rozmowie. Wymienione przez nich plusy podbudują pozytywnie Twoją samoocenę, a wskazane obszary do poprawy są kolejnym benefitem, który wyniesiesz z rozmowy i nad którymi możesz pracować.
Jeżeli to Cię nie przekonało, to nie wiem co ;)
Powodzenia!
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.
❌ Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.
Czytaj dalejZanim podpiszesz umowę: 5 pytań, które musisz zadać swojemu szefowi.
🤯 “Nie podpiszę umowy, dopóki nie będę mieć pewności, że mój szef jest kimś, z kim chcę pracować”.
Czytaj dalejMilcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?
📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.
Czytaj dalej