Jak krytykować?

Jak krytykować?

Badania, o których pisałam w poprzednim poście przyczyniły się nie tylko do odkrycia nowej wiedzy na temat systemu motywacji i wartości sensu pracy, ale również tego jak z sukcesem krytykować innych, by nie pozbawić ich elementarnego poczucia właśnie wartości.

🟣 Jak zatem krytykować?

✅Przede wszystkim krótko. ✅Teorie dotyczące konstruktywnej krytyki sugerują, że powinniśmy się skupiać na tym aby negatywy nie przeważały nad pozytywami (np. Klasyczne przekazywanie informacji zwrotnej ,,na kanapkę’’ - pozytywna informacja, negatywna ,,obszary do poprawy’’, zakończenie w stylu ,,ogólnie jest super, nie martw się!’’. ✅Warto krytykować udzielając wsparcia i wiary w możliwość poprawy wyników.

Clue krytyki polega na tym, że na początkowym etapie drastycznego zderzenia z rzeczywistością i negatywną oceną wyników swojej pracy osoba krytykowana jest pełna entuzjazmu i chęci udowadniania swojej wartości. Jest skłonna uznać, że niespełnianie oczekiwań to jedynie epizod a nie trwała niemoc, niekompetencja.

Problem w tym, że nagminne wytykanie błędów doprowadza do poczucia, że w zasadzie czegokolwiek się podejmiemy, zawsze zrobimy coś nie tak. A tego jako managerowie u swoich pracowników chcemy uniknąć.

💡Konkluzja: Krytykuj tak, aby zawsze pozostawić pracownika z poczuciem, że jest wartościowym i kompetentnym człowiekiem, jesteś zadowolony z jego pracy, a jedyne na czym Ci zależy, to wskazanie obszarów, w których dany pracownik mógłby być jeszcze lepszy. Nie zapomnij zaznaczyć, że wierzysz w to, że osoba krytykowana jest w stanie z łatwością dokonać zmian i udzielisz mu na każdym kroku wsparcia.

Pro tip: Z osobami, które są przerażone wizją oczekiwanych od nich zmian w skrajnych przypadkach warto zastosować taktykę wzięcia na siebie konsekwencji działania. ,,Spróbujmy tym razem zrobić to inaczej, jeżeli to nie wyjdzie - wezmę to na siebie, ale spróbujmy!’’.

………………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Rozmowa o pracę? Nie myl wartości z taktyką negocjacyjną.

❗ Nie myl wartości z negocjacją. To zasada, którą warto mieć zawsze z tyłu głowy, a już na pewno wtedy gdy zacznie się rozmawiać o pieniądzach & warunkach pracy.

Czytaj dalej

Za co naprawdę Ci płacą?

– Znam dwa języki obce, ile powinnam zarabiać? – A wykorzystujesz je w pracy? – No… nie.

Czytaj dalej

“Cisza jest gorsza niż krytyka, bo to w niej rodzą się największe wątpliwości i gaśnie motywacja”.

🔕 “Cisza jest gorsza niż krytyka, bo to w niej rodzą się największe wątpliwości i gaśnie motywacja”.

Czytaj dalej