Jak często udzielasz konsultacji za darmo? 

Jak często udzielasz konsultacji za darmo?

Jak często udzielasz konsultacji za darmo? 

W świecie prawniczym bardzo popularne jest powoływanie się na wcześniejsze kontakty towarzyskie w celu pozyskania nieodpłatnych porad prawnych, a nawet prowadzenia spraw bez wynagrodzenia.  

Auć. Brzmi dosadnie, prawda? Jednak jest to wątek stale przewijający się na forach.

🚩,,W końcu sie znamy :)’’

,,Jak kulturalnie odmówić i skierować kogoś do kancelarii w godzinach pracy?’’ ,,Jak dać do zrozumienia, że Wigilia to nie moment w którym chciałabym rozwiązywać czyjeś zawiłości prawne?’’

Problem nie ogranicza się tylko do zawodów prawniczych. Na gruncie HR mamy analogicznie: Darmowe konsultacje CV, prośby o indywidualne przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych, czy bezpośrednie żądania zatrudnienia i znalezienia pracy ,,po znajomości’’. W końcu zajmujemy się zawodowo rekrutacją więc mamy na to wpływ. 

Problem jest dużo bardziej złożony niż tylko kwestia odmowy udzielenia pomocy. Często czujemy się autentycznie oszukani, gdy pod płaszczykiem odnowienia relacji, czy chęci zacieśnienia więzi jesteśmy kierowani na spotkanie rodzinne w celu znalezienia kuzynowi pracy, bo jesteśmy ,,z HR’’. 

Czy wykorzystujecie za darmo swoją profesję w życiu prywatnym?

Taktyki są 2: 

1️⃣Udzielaj darmowej pomocy bo ,,dobro wraca’’ i…możesz w ten sposób pozyskać klientów. 

✅ Plusy: Zyskanie i podtrzymanie dobrych relacji, możliwość uzyskania poleceń i rekomendacji, a w konsekwencji większej liczby nowych kontrahentów. 

❌ Minusy: Czasochłonność, brak gwarancji zwrotu poniesionych nakładów, możliwość jeszcze większego zachęcenia do korzystania z naszych usług bez opłaty i bez szacunku do naszego czasu. 

2️⃣ Stawiaj jasno granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. ,,Przy stole nie będę rozmawiała o pracy, jest to spotkanie towarzyskie, a nie konsultacja prawna’’. 

✅ Plusy: Brak poczucia frustracji związanej z byciem wykorzystanym, utrata kontaktów, które i tak nie były dla nas ważne, satysfakcja z jasnego stawiania granic. 

❌ Minusy: Potencjalne konflikty, w skrajnym scenariuszu - ostracyzm. 

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

„Jeśli wsiadłeś do niewłaściwego pociągu – wysiądź na pierwszej stacji. Im dalej pojedziesz, tym droższy będzie powrót”.

⬇️ Bardzo lubię to przysłowie: „Jeśli wsiadłeś do niewłaściwego pociągu – wysiądź na pierwszej stacji. Im dalej pojedziesz, tym droższy będzie powrót”.

Czytaj dalej

Dlaczego łatwiej przełknąć spalony tost niż przyznać się do spalonej kariery?

Ludzie są dziwni. 🚨 Potrafią się wściec na zimną kawę w biurze, 🚨 zbyt wolną windę, 🚨 opóźnione spotkanie na Teamsach.

Czytaj dalej

„To, co zdecydujesz się tolerować więcej niż raz, nieuchronnie stanie się wzorcem, który będzie się powtarzał.”

🙌 „To, co zdecydujesz się tolerować więcej niż raz, nieuchronnie stanie się wzorcem, który będzie się powtarzał.

Czytaj dalej