Dlaczego nie zostałam prawniczką?

Dlaczego nie zostałam prawniczką?

W tym roku kończę 5 letnie studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim.

Gdy je rozpoczynałam przyświecał mi młodzieńczy idealizm. Miałam tendencję do popadania w społeczne pułapki myślowe, tworzenia i podtrzymywania kategorii “my’ vs. “oni”.

W zeszłym roku Rafał Redzimski  podzielił się ze mną poglądem na otaczanie się pozytywnymi emocjami i radością innych.

Odpowiadając na pytanie dlaczego prowadzi działalność “Weselnie Obiektywni” (fotografia ślubna) wyznał, że chce towarzyszyć ludziom w szczęśliwych dla nich chwilach. W końcu to kim się otaczasz i jakie nastroje Ci towarzyszą wpływa na Twój dobrostan psychiczny.

Wówczas rozpoczął się u mnie proces stopniowej utraty zapału do na ciągłego obcowania z konfliktem, tragediami ludzkimi, przestępstwami, walki z systemem i forsowania swojego zdania na każdym kroku.

Czy to oznacza ze przyjęłam konformistyczną postawę? Nie, ale wewnętrzny spokój cenię najbardziej i chronię go ze wszystkich sił. Wtedy właśnie podjęłam decyzję o ukierunkowaniu kariery w moją drugą specjalizację edukacyjną - HR.

Nie zawsze warto podążać są prestiżem, statusem społecznym i benefitami finansowymi. Warto żyć w zgodzie ze sobą i swoim spokojem. Cieszę się, że żyjemy na etapie rynku pracownika i możemy sobie na to pozwolić.

Jeżeli pod tym tekstem miałabym zostawić Was z jakąkolwiek radą powiedziałabym:

✅ Stawiaj na interdyscyplinarność i wszechstronność. W obecnych czasach pożądaną kompetencją na rynku pracy jest elastyczność i umiejętność adaptacji do szybko zmieniającego się środowiska.

✅ Przygotuj się na przebranżowienie. Warto pokusić się o to nawet na samym poziomie mentalnym. Boimy się zmian, uważamy, że jest już “za późno” nawet kiedy jesteśmy w idealnym miejscu i czasie aby postawić na siebie.

✅ Z uwagi na liczbę chorób spowodowanych stresem, Twój spokój powinien być priorytetem. Układaj swoje życie mając to na uwadze.

✅ Zabrzmi to jak truizm, ale nie przejmuj się opinią innych. Gdy podjęłam decyzję o ukierunkowaniu się w HR wiele osób widziało moją decyzję jako degradację społeczną z wyboru. W końcu gdy spojrzycie na ukończone przeze mnie kierunki studiów cała reszta poza prawem jest “śmieszna”, “nieważna” i “dodatkowa”. Czy aby na pewno?

✅ Jeżeli wychowujesz, bądź planujesz wychowanie dzieci i przyświecają Ci aspiracje dot. wykonywania przez nie jakiegoś zawodu zastanów się, czy zależy Ci na ukierunkowaniu potomstwa w stronę kariery, która da mu spokój psychiczny, stabilizację finansową i komfort, czy chcesz się pochwalić przed sąsiadem, że Twoja córka skończyła prawo. Musisz mi uwierzyć na słowo - Twoje dziecko może być wybitne nie tylko w zawodzie lekarza i prawnika. Wspierając jego mocne strony doprowadzisz do jego sukcesu.

P.S Tomasz Koralewski  Nie pozwij mnie są upublicznienie Twojego wizerunku plz.  P.S. 2. Prawniczką na pewno zostanę, ale z wykształcenia, nie codziennej profesji ;)

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Czy zadania rekrutacyjne to wyzysk kandydatów?

🔴 „Za zadania rekrutacyjne firmy powinny płacić, jak za normalną pracę.” 🔴 „Nie wykonuję zadań rekrutacyjnych, bo firma później wykorzysta mój know-how do rozwiązania swoich problemów, nie zatrudniając mnie.

Czytaj dalej

Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka.

❌ Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka. Tak, dobrze czytasz. W mojej karierze HR-wej zdarzyło mi się zrealizować proces rekrutacyjny, który nie powinien się nigdy wydarzyć.

Czytaj dalej

Jak więcej zarabiać?

❗️Chcesz więcej zarabiać? Powiedz o tym co zrobiłeś, a nie co robiłeś. Jednym z klasycznych błędów, które widuję w CV kandydatów jest wylistowanie zakresu swoich obowiązków i informowanie o tym co się “robiło”.

Czytaj dalej