Dlaczego kandydaci nienawidzą rekruterów?

❌ Jesteśmy w rankingu najmniej szanowanych zawodów. Nie bez powodu.

Dlaczego tak uważam?

✅ Mamy realny wpływ na ludzkie życie.

Praca sytuuje pozycję człowieka w społeczeństwie. Wpływa na jego status finansowy, dobrostan psychiczny, poczucie własnej wartości, przynależności i wiele innych.

A kto staje często na drodze do sukcesu zawodowego? Rekruter. To, co często zauważam w procesach rekrutacyjnych, to mechanizm kompensacji - kandydaci chroniąc swoje ego, w roli rekrutera upatrują złego policjanta, który staje im na drodze do sukcesu.

Jeżeli zatem zastanawiasz się, skąd biorą się wiadomości pt. “głupia rekruterka mnie odrzuciła, sama jest nikim i się mści”, “gdybym rozmawiał z menago, to byłbym zatrudniony, a tępa rekruterka nie wie co robi”, to moim zdaniem między innymi właśnie stąd. A przez co jeszcze? Czytaj dalej.

✅ Proces poszukiwania pracy niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny.

Podejście kandydatów w procesie poszukiwania pracy bardzo często opiera się na skrajnościach - “rekruter, który zwrócił na mnie uwagę moim najlepszym przyjacielem”, a następnie po otrzymaniu niepomyślnej informacji zwrotnej, ten sam rekruter z dnia na dzień staje się chamem, prostakiem, idiotą i śmieciem. Cóż, kandydaci często nie radzą sobie z odrzuceniem, a próbując rekompensować sobie tę stratę, uderzają w drugą stronę personalnie i to w niej szukają winy. Tak jest łatwiej.

Z drugiej strony, nie chcę pejoratywnie nacechowywać tych zachowań, bo poszukiwanie pracy to nie tylko kolorowy “rozwój”, “wejście na wyższą stawkę”, czy “awans na pozycję dyrektorską” - niesie ze sobą obawę o przyszłość, strach, wstyd i wiele innych negatywnych emocji. Wielu ulega tym emocjom i frustrację kieruje w stronę rekrutera, który nie zapewnił mu pracy.

✅ Nie masz być najlepszy, masz być dopasowany.

Oferta jest jedna, kandydatów setki. Kandydaci często tracą tę perspektywę i popadają w schemat myślowy, mówiący o tym, że to tylko oni są w procesie i bez dwóch zdań “wygrywają”.

To z jednej strony komplement dla rekrutera, mówiący o tym, że poprowadził proces komunikacji z kandydatem w tak dobry sposób, że wywołał takie odczucia po jego stronie, jednak prawda jest dużo bliżej tego, że bardzo często w procesie jest co najmniej kilku kandydatów na porównywalnym poziomie kompetencyjnym. A Ty jesteś jednym z nich.

Po drugie, tu nie chodzi o bycie “lepszym”, a o dopasowanie do oczekiwań danej firmy. Możesz być kompetencyjnie lepszy, ale droższy. Możesz mieć szersze doświadczenie, ale firma poszukuje kogoś do wypełniania konkretnie jednej czynności, a nie wielu. Łapiesz? :)

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

HR nie jest konfesjonałem.

❌ HR nie jest konfesjonałem. …ani ratownikiem, powiernikiem, cichym rozjemcą, przyjacielem. A w dzisiejszym tekście postaram się udowodnić Ci, że postulowanie takiej postawy to błąd.

Czytaj dalej

Dlaczego firmy publikują ogłoszenia bez widełek wynagrodzenia?

❓Dlaczego firmy publikują ogłoszenia bez widełek wynagrodzenia? Bo mogą. 🥁 Da bum tss. A poniżej najczęściej spotykane przeze mnie powody takiego stanu rzeczy.

Czytaj dalej

Praca w HR nie jest fajna.

❌ Praca w HR nie jest fajna. Nie jest cool. Nie jest dobrze płatna. Nie jest wygodna.

Czytaj dalej