Dlaczego ignorowanie jest najbardziej dotkliwą karą?

Dlaczego ignorowanie jest najbardziej dotkliwą karą?

…A osoby wykonujące bezsensowną pracę będą chciały za nią więcej pieniędzy?

Lata temu przeprowadzono badania w kontekście edukacji wczesnoszkolnej, które później wielokrotnie przekładano na płaszczyznę motywacji do pracy i praktykowania kultury doceniania przez managerów.

📝Odnotowano grupę dzieci nagminnie chwalonych przez nauczycieli, kolejno grupę krytykowanych i tych ignorowanych. Początkowo wyniki edukacyjne tych pozytywnie motywowanych oraz krytykowanych były zbliżone, natomiast dzieci ignorowane pozostawały z tyłu pogrążając się w poczuciu bezsensu i demotywacji.

🧩Później przeprowadzono badania na osobach dorosłych - losowym badanym w centrum handlowym proponowano złożenie i rozłożenie robotów z klocków, przy czym jednej grupie po ukończeniu zadania zostawiano efekty pracy do podziwiania, by przy drugiej natychmiast rozłożyć roboty na ich oczach.

🧩Druga grupa, na oczach której natychmiast rozkładano efekty jej pracy, a klocki przekazywano kolejnemu badanemu była stytystycznie mniej skłonna do wykonywania pracy ponownie, gdy zaproponowano jej złożenie kolejnego robota.

💰Wymagała również wyższej opłaty za udział w badaniu, niż osoby dla których swoistą gratyfikacją był sam fakt możliwości pozyskania satysfakcji z efektu swojej pracy, który uzyskali swoimi rękami.

Ostatecznie, przeprowadzono badania pisemne, w których badani mieli rozwiązać łamigłówki, a efekty ich pracy albo wkładano bezpośrednio do niszczarki na ich oczach albo osoba badająca zapoznawała się z nimi i komentowała wyniki.

Rezultat był analogiczny - osoby, które widziały, że efekty ich pracy zostają skierowane prosto do niszczarki były zdemotywowane niezależnie od tego, czego faktycznie od nich wymagano, jakim stopniem skomplikowania cechowało się zadanie.

Konkluzja? 🟣Przy chronicznym niedocenianiu wkładów pracownika można postawić znak równości jakoby jego prace wrzucało się do niszczarki. 🟣Pracownicy, których managerowie nie dbają o docenianie i motywację wymagają większej ilości pieniędzy, ponieważ żaden inny obszar pracy nie daje im satysfakcji. 🟣 Ignorowanie prowadzi do dezorientacji, a później przeświadczenia, że nic nie robimy dobrze, więc nie ma sensu nawet podejmować prób. Tworzymy pracownika niepewnego siebie, bez inicjatywy.

Badania pochodzą z książki pt. Głaskologia - faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji Miłosza Brzezinskiego, jest to zapowiedź kolejnej recenzji z serii.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej