Dlaczego firmy nie zatrudniają osób bez doświadczenia?

Dlaczego firmy nie zatrudniają osób bez doświadczenia?

Kandydat: „chcę nabyć doświadczenie zawodowe!” Firma: „ale na tę pozycję poszukujemy kogoś z doświadczeniem!” Błędne koło.

Schemat ten wtłoczył się do naszych umysłów w wymiarze prześmiewczym, dlatego postanowiłam rozłożyć go na czynniki pierwsze i przeanalizować co dla firmy oznacza zatrudnienie osoby „zielonej” w danym temacie.

📚 „Student” Osobiście jestem zdania, że studia nie gwarantują zatrudnienia. Brzmi jak truizm? A jednak zbyt często na rozmowach ze studentami, spotykam się z przekonaniem, że fakt studiowania kierunku zbliżonego do docelowego zawodu jest wystarczający, aby pozyskać zatrudnienie na daną pozycję. Oto pierwszy przykład osoby, która w CV nie prezentuje zbyt obszernego doświadczenia zawodowego: student.

📊 Czego zatem oczekuję? Jeżeli nie masz komercyjnego doświadczenia i studiujesz, zastanów się nad tym: ✅ Jakie autorytety z danej dziedziny obserwujesz w mediach społecznościowych; ✅ Jakie kursy poboczne ukończyłaś/łeś; ✅ Co czytasz, w jaki sposób się dokształcasz się i starasz się być z wiedzą branżową na bieżąco; ✅ Dlaczego wybrałeś dany kierunek studiów, co jest w nim najbardziej intrygującego i dlaczego uważasz, że jest to dla Ciebie adekwatna ścieżka kariery; ✅ Jakie niekomercyjne projekty zrealizowałeś.

🚩 Uwaga! Jeżeli na większość pytań udzielałeś odpowiedzi negatywnej, bądź reagowałeś ze zdziwieniem, że poza studiowaniem jest od Ciebie oczekiwane robienie kursów i śledzenie prasy, to może jest to dobry moment by zastanowić się nad tym, czy kariera, którą wybrałeś jest Ci pisana?

🚩 W rozmowach ze studentami zauważam również częsty brak asertywności - jest to poniekąd zrozumiałe, doświadczony specjalista, który wie czego chce i zna swoją wartość rynkową, od razu rozwieje pewne niejasności, wyklaruje niespójność oczekiwań. Student statystycznie częściej będzie skłonny przytakiwać na wszystko i zapewniać o swoim bezgranicznym zaangażowaniu w powierzone zadania.

📊 Na wstępie publikacji można śmiało postawić znak równości pomiędzy tytułem obecnym, a “Dlaczego rekrutacja osób bez doświadczenia jest wyzwaniem?”

Poziom jej trafności wynosi 50/50. Dla firmy taka rekrutacja to szansa, ale i RYZYKO. Obecnie formując swój zespół ogromnie zwracam uwagę na zaangażowanie, pasję i samodzielność. Akceptuję studentów, którzy chcą wejść w rolę samodzielnych pracowników, a pod moim instruktażem są w stanie przypisać samemu sobie sprawczość.

🚩 Mam uczulenie na zbyt często powtarzany zwrot “chcę się uczyć nowych rzeczy!”, który po mojej stronie brzmi bardziej jak „chcę się uczyć nowych rzeczy, ale nic nie zrobiłem/łam w tym kierunku!”.

Przy okazji, przypominam się z postem na temat przebranżowienia: https://lnkd.in/euiCyct8

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.

❌ Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.

Czytaj dalej

Zanim podpiszesz umowę: 5 pytań, które musisz zadać swojemu szefowi.

🤯 “Nie podpiszę umowy, dopóki nie będę mieć pewności, że mój szef jest kimś, z kim chcę pracować”.

Czytaj dalej

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej