Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

❌ Według ManaHR (2019) aż 90% członków zespołów HR to kobiety.

Z czego to wynika?

✅ Szefowa, a nie szef

Czy wiesz, że HR to jedyny dział, gdzie kobiety zajmują przynajmniej 50% pozycji zarządczych, dyrektorskich i liderskich? Pierwsza myśl sugeruje nam, że jest to zatem dobre miejsce do ukierunkowania swojego rozwoju, gdy jest się kobietą bo…

✅ Kobiety kobietom

Fakt, że w HR ponad 50% kobiet pełni role przywódcze przekłada się na odnotowaną większą empatię i wyrozumiałość w stosunku do pracowniczek - matek. Przedstawicielki działów HR deklarują, że ich przełożone stawiają na elastyczność godzinową, pracę zdalną i nie podważają zasadności urlopów macierzyńskich, jak zdarza się to przy innych profesjach.

✅ HR daje satysfakcję?

Na 5 stopniowej skali, w której 1 oznacza - nie odczuwam w ogóle satysfakcji z pracy, a 5 - praca daje mi ogrom satysfakcji i spełnienia średnia odpowiedzi kobiet wynosi 3,75. Kobiety HR-u deklarują satysfakcję na poziomie 4-5.

✅ Gener equality

HR jest także działem, w którym współczynnik deklarowanego poczucia równego traktowania u kobiet wynosi aż 66%. W innych branżach kobiety deklarują to samo na poziomie 55%.

✅ Socjalizacja podstawą

Mówiąc o tym dlaczego kobiety zdecydowanie częściej ukierunkowują się w stronę HR nie możemy także zapominać o aspekcie socjalizacji.

Kobiety w trakcie wychowania zdecydowanie częściej są przysposabiane do ról opartych o aktywne słuchanie, empatię i relacje międzyludzkie.

Co ciekawe, to oczekiwanie jest także zauważalne po drugiej stronie - mężczyźni - pracownicy deklarowali, że aby porozmawiać o konflikcie pracowniczym albo poprosić o wsparcie udaliby się chętniej do HR-owca kobiety niż mężczyzny.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Jak utrzymać zaangażowanie w zespole zdalnym?

❓Czy manager dobrze zarządzający tradycyjnym zespołem może być fatalnym szefem gdy przyjdzie mu tworzyć i podtrzymywać zaangażowanie zespołu zdalnego?

Czytaj dalej

HR nie jest odpowiedzialny za Twój rozwój.

❌ “Zwolniłem się z firmy x, bo nie dawali mi możliwości rozwoju” ❌ “Po tylu latach nic mi nie zaproponowali” ❌ “Zaaplikowałam na tę ofertę, bo chcę się rozwijać”

Czytaj dalej

Czy YouTube to przyszłość rekrutacji?

🙋🏼‍♀️ Ręka w górę, kogo irytują reklamy na YouTube przed filmami? Jednak to właśnie od nich wszystko się zaczęło.

Czytaj dalej