Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

❌ Według ManaHR (2019) aż 90% członków zespołów HR to kobiety.

Z czego to wynika?

✅ Szefowa, a nie szef

Czy wiesz, że HR to jedyny dział, gdzie kobiety zajmują przynajmniej 50% pozycji zarządczych, dyrektorskich i liderskich? Pierwsza myśl sugeruje nam, że jest to zatem dobre miejsce do ukierunkowania swojego rozwoju, gdy jest się kobietą bo…

✅ Kobiety kobietom

Fakt, że w HR ponad 50% kobiet pełni role przywódcze przekłada się na odnotowaną większą empatię i wyrozumiałość w stosunku do pracowniczek - matek. Przedstawicielki działów HR deklarują, że ich przełożone stawiają na elastyczność godzinową, pracę zdalną i nie podważają zasadności urlopów macierzyńskich, jak zdarza się to przy innych profesjach.

✅ HR daje satysfakcję?

Na 5 stopniowej skali, w której 1 oznacza - nie odczuwam w ogóle satysfakcji z pracy, a 5 - praca daje mi ogrom satysfakcji i spełnienia średnia odpowiedzi kobiet wynosi 3,75. Kobiety HR-u deklarują satysfakcję na poziomie 4-5.

✅ Gener equality

HR jest także działem, w którym współczynnik deklarowanego poczucia równego traktowania u kobiet wynosi aż 66%. W innych branżach kobiety deklarują to samo na poziomie 55%.

✅ Socjalizacja podstawą

Mówiąc o tym dlaczego kobiety zdecydowanie częściej ukierunkowują się w stronę HR nie możemy także zapominać o aspekcie socjalizacji.

Kobiety w trakcie wychowania zdecydowanie częściej są przysposabiane do ról opartych o aktywne słuchanie, empatię i relacje międzyludzkie.

Co ciekawe, to oczekiwanie jest także zauważalne po drugiej stronie - mężczyźni - pracownicy deklarowali, że aby porozmawiać o konflikcie pracowniczym albo poprosić o wsparcie udaliby się chętniej do HR-owca kobiety niż mężczyzny.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

Bez twarzy, bez uprzedzeń. Co wiesz o ślepej rekrutacji?

💡 Wyobraź sobie proces rekrutacyjny, w którym decyzje o zatrudnieniu opierają się wyłącznie na kompetencjach kandydatów.

Czytaj dalej

Ojciec lepszym kandydatem? Premia ojcowska na rynku pracy.

❗️“Mężczyzna, który zostaje ojcem, staje się bardziej pożądanym pracownikiem, ponieważ zależy mu na stabilności zatrudnienia dla dobra rodziny.

Czytaj dalej

Od dobrobytu do kryzysu. Rola KPI w utrzymaniu stabilności organizacji.

🍩 Wyobraź sobie firmę, w której pracownicy są zaangażowani i uśmiechnięci, a w powietrzu unosi się zapach świeżo parzonej kawy i pączków.

Czytaj dalej