Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

❌ Według ManaHR (2019) aż 90% członków zespołów HR to kobiety.

Z czego to wynika?

✅ Szefowa, a nie szef

Czy wiesz, że HR to jedyny dział, gdzie kobiety zajmują przynajmniej 50% pozycji zarządczych, dyrektorskich i liderskich? Pierwsza myśl sugeruje nam, że jest to zatem dobre miejsce do ukierunkowania swojego rozwoju, gdy jest się kobietą bo…

✅ Kobiety kobietom

Fakt, że w HR ponad 50% kobiet pełni role przywódcze przekłada się na odnotowaną większą empatię i wyrozumiałość w stosunku do pracowniczek - matek. Przedstawicielki działów HR deklarują, że ich przełożone stawiają na elastyczność godzinową, pracę zdalną i nie podważają zasadności urlopów macierzyńskich, jak zdarza się to przy innych profesjach.

✅ HR daje satysfakcję?

Na 5 stopniowej skali, w której 1 oznacza - nie odczuwam w ogóle satysfakcji z pracy, a 5 - praca daje mi ogrom satysfakcji i spełnienia średnia odpowiedzi kobiet wynosi 3,75. Kobiety HR-u deklarują satysfakcję na poziomie 4-5.

✅ Gener equality

HR jest także działem, w którym współczynnik deklarowanego poczucia równego traktowania u kobiet wynosi aż 66%. W innych branżach kobiety deklarują to samo na poziomie 55%.

✅ Socjalizacja podstawą

Mówiąc o tym dlaczego kobiety zdecydowanie częściej ukierunkowują się w stronę HR nie możemy także zapominać o aspekcie socjalizacji.

Kobiety w trakcie wychowania zdecydowanie częściej są przysposabiane do ról opartych o aktywne słuchanie, empatię i relacje międzyludzkie.

Co ciekawe, to oczekiwanie jest także zauważalne po drugiej stronie - mężczyźni - pracownicy deklarowali, że aby porozmawiać o konflikcie pracowniczym albo poprosić o wsparcie udaliby się chętniej do HR-owca kobiety niż mężczyzny.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Rozmowa o pracę? Nie myl wartości z taktyką negocjacyjną.

❗ Nie myl wartości z negocjacją. To zasada, którą warto mieć zawsze z tyłu głowy, a już na pewno wtedy gdy zacznie się rozmawiać o pieniądzach & warunkach pracy.

Czytaj dalej

Za co naprawdę Ci płacą?

– Znam dwa języki obce, ile powinnam zarabiać? – A wykorzystujesz je w pracy? – No… nie.

Czytaj dalej

“Cisza jest gorsza niż krytyka, bo to w niej rodzą się największe wątpliwości i gaśnie motywacja”.

🔕 “Cisza jest gorsza niż krytyka, bo to w niej rodzą się największe wątpliwości i gaśnie motywacja”.

Czytaj dalej