Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

Dlaczego 90% HR-owców to kobiety?

❌ Według ManaHR (2019) aż 90% członków zespołów HR to kobiety.

Z czego to wynika?

✅ Szefowa, a nie szef

Czy wiesz, że HR to jedyny dział, gdzie kobiety zajmują przynajmniej 50% pozycji zarządczych, dyrektorskich i liderskich? Pierwsza myśl sugeruje nam, że jest to zatem dobre miejsce do ukierunkowania swojego rozwoju, gdy jest się kobietą bo…

✅ Kobiety kobietom

Fakt, że w HR ponad 50% kobiet pełni role przywódcze przekłada się na odnotowaną większą empatię i wyrozumiałość w stosunku do pracowniczek - matek. Przedstawicielki działów HR deklarują, że ich przełożone stawiają na elastyczność godzinową, pracę zdalną i nie podważają zasadności urlopów macierzyńskich, jak zdarza się to przy innych profesjach.

✅ HR daje satysfakcję?

Na 5 stopniowej skali, w której 1 oznacza - nie odczuwam w ogóle satysfakcji z pracy, a 5 - praca daje mi ogrom satysfakcji i spełnienia średnia odpowiedzi kobiet wynosi 3,75. Kobiety HR-u deklarują satysfakcję na poziomie 4-5.

✅ Gener equality

HR jest także działem, w którym współczynnik deklarowanego poczucia równego traktowania u kobiet wynosi aż 66%. W innych branżach kobiety deklarują to samo na poziomie 55%.

✅ Socjalizacja podstawą

Mówiąc o tym dlaczego kobiety zdecydowanie częściej ukierunkowują się w stronę HR nie możemy także zapominać o aspekcie socjalizacji.

Kobiety w trakcie wychowania zdecydowanie częściej są przysposabiane do ról opartych o aktywne słuchanie, empatię i relacje międzyludzkie.

Co ciekawe, to oczekiwanie jest także zauważalne po drugiej stronie - mężczyźni - pracownicy deklarowali, że aby porozmawiać o konflikcie pracowniczym albo poprosić o wsparcie udaliby się chętniej do HR-owca kobiety niż mężczyzny.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej