Dbałość o pracownika. Jak zatrzymać najlepszych?

Dbałość o pracownika. Jak zatrzymać najlepszych?

❓"Firmy, które inwestują w dobrostan pracowników, zyskują na wydajności, retencji i pozytywnym wizerunku."

❓ “92% pracowników uważa, że dbałość o pracownika jest ważna dla ich zaangażowania w pracę”

Tylko czym jest dbałość o zatrudnionych i ich dobrostan?

Czy różni się w zależności od kraju, etapu rozwoju pracownika, a może rozmiaru organizacji?

Sprawdźmy!

🟢 Stabilizacja = satysfakcja?

Według badania firmy ManpowerGroup (2022), 86% pracowników w Polsce uważa, że stabilność zatrudnienia jest ważna dla ich satysfakcji z pracy. Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia jest na drugim miejscu, zaraz za poczuciem bezpieczeństwa w związku ze współpracą. Zaskoczeni?

🟢 Potrzebujemy głasków :)

W badaniu zmierzono także to, czy pracownicy, którzy czują się doceniani przez swoich pracodawców, są bardziej wydajni niż ci, którzy nie czują się doceniani. I cóż się okazało? Są, są! I to nawet o 14%!

🟢 Choroba? Wypadek? Reakcja pracodawcy oczekiwana!

“Wsparcie” pracodawcy jest przez pracowników definiowane jako możliwość otwartego zwrócenia się do przełożonego w sytuacjach dla siebie kryzysowych i poczucie pewności, że ten zareaguje w sposób dla nich przychylny. Pracownik nie zderzy się zatem z niezadowoleniem, krytyką, czy nawet zwolnieniem w odpowiedzi na swoją tymczasową niedyspozycję.

🟢 Benefity standardem?

…i tak i nie. Statystycznie rzecz biorąc, polscy pracownicy, którzy mają dostęp do benefitów, są o 21% bardziej zadowoleni z pracy niż ci, którzy nie mają możliwości korzystania z nich, jednak to, co jest cenione w oczach tych ostatnich, to ich przynależność benefitu do 2 kategorii. Benefit ma pozwalać na utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym albo dbać o rozwój pracownika.

A czy benefity w Polsce są standardem?

👉🏻 W 2022 roku 65% pracowników miało dostęp do benefitów, co jest powyżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem (58%).

👉🏻 W Polsce 70% pracowników uważa, że dostępność benefitów jest dla nich ważna lub bardzo ważna, co jest powyżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem (64%).

Jesteśmy zatem w ścisłej czołówce pod kątem nadawania pracownikom dostępu do benefitów konkurując z krajami takimi jak Szwecja, Dania i Norwegia, gdzie dostęp do benefitów ma 80% zatrudnionych.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci. Będzie mi również miło, gdy wyślesz mi wiadomość powitalną - na wszystkie odpisuję! ;)

Powiązane

HR nie jest konfesjonałem.

❌ HR nie jest konfesjonałem. …ani ratownikiem, powiernikiem, cichym rozjemcą, przyjacielem. A w dzisiejszym tekście postaram się udowodnić Ci, że postulowanie takiej postawy to błąd.

Czytaj dalej

Dlaczego firmy publikują ogłoszenia bez widełek wynagrodzenia?

❓Dlaczego firmy publikują ogłoszenia bez widełek wynagrodzenia? Bo mogą. 🥁 Da bum tss. A poniżej najczęściej spotykane przeze mnie powody takiego stanu rzeczy.

Czytaj dalej

Praca w HR nie jest fajna.

❌ Praca w HR nie jest fajna. Nie jest cool. Nie jest dobrze płatna. Nie jest wygodna.

Czytaj dalej