Dbałość o pracownika. Jak zatrzymać najlepszych?
❓“Firmy, które inwestują w dobrostan pracowników, zyskują na wydajności, retencji i pozytywnym wizerunku.”
❓ “92% pracowników uważa, że dbałość o pracownika jest ważna dla ich zaangażowania w pracę”
Tylko czym jest dbałość o zatrudnionych i ich dobrostan?
Czy różni się w zależności od kraju, etapu rozwoju pracownika, a może rozmiaru organizacji?
Sprawdźmy!
🟢 Stabilizacja = satysfakcja?
Według badania firmy ManpowerGroup (2022), 86% pracowników w Polsce uważa, że stabilność zatrudnienia jest ważna dla ich satysfakcji z pracy. Co ciekawe, wysokość wynagrodzenia jest na drugim miejscu, zaraz za poczuciem bezpieczeństwa w związku ze współpracą. Zaskoczeni?
🟢 Potrzebujemy głasków :)
W badaniu zmierzono także to, czy pracownicy, którzy czują się doceniani przez swoich pracodawców, są bardziej wydajni niż ci, którzy nie czują się doceniani. I cóż się okazało? Są, są! I to nawet o 14%!
🟢 Choroba? Wypadek? Reakcja pracodawcy oczekiwana!
“Wsparcie” pracodawcy jest przez pracowników definiowane jako możliwość otwartego zwrócenia się do przełożonego w sytuacjach dla siebie kryzysowych i poczucie pewności, że ten zareaguje w sposób dla nich przychylny. Pracownik nie zderzy się zatem z niezadowoleniem, krytyką, czy nawet zwolnieniem w odpowiedzi na swoją tymczasową niedyspozycję.
🟢 Benefity standardem?
…i tak i nie. Statystycznie rzecz biorąc, polscy pracownicy, którzy mają dostęp do benefitów, są o 21% bardziej zadowoleni z pracy niż ci, którzy nie mają możliwości korzystania z nich, jednak to, co jest cenione w oczach tych ostatnich, to ich przynależność benefitu do 2 kategorii. Benefit ma pozwalać na utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym albo dbać o rozwój pracownika.
A czy benefity w Polsce są standardem?
👉🏻 W 2022 roku 65% pracowników miało dostęp do benefitów, co jest powyżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem (58%).
👉🏻 W Polsce 70% pracowników uważa, że dostępność benefitów jest dla nich ważna lub bardzo ważna, co jest powyżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem (64%).
Jesteśmy zatem w ścisłej czołówce pod kątem nadawania pracownikom dostępu do benefitów konkurując z krajami takimi jak Szwecja, Dania i Norwegia, gdzie dostęp do benefitów ma 80% zatrudnionych.
…………
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?
📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.
Czytaj dalejJedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.
Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.
Czytaj dalejNie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?
❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”
Czytaj dalej