Czy zbierając doświadczenia zawodowe możemy sobie zrobić krzywdę?
Czy zbierając doświadczenia zawodowe możemy sobie zrobić krzywdę?
📸 Na zdjęciu jest 2019 rok. Odbywam swoją pierwszą praktykę w kancelarii adwokackiej. Pusty plik na ekranie komputera jest miejscem, w którym chwilę później pisałam swoją pierwszą apelację. Czym zajmuję się obecnie? Rekrutacją.
⌛️ Wspomnienie z 1 roku moich studiów prawniczych skłoniło mnie do przemyślenia błędów w rekrutacji i dopasowywaniu kandydatów, które popełniamy stosując oszczędność poznawczą.
📌 Co dokładnie mam na myśli? Często dopasowując profil kandydata do oferty, po drugiej stronie połączenia telefonicznego słyszałam, że kandydat/ka posiada wskazane doświadczenie, kompetencje i wiedzę, ale NIE chce się zajmować czymś analogicznym, szuka czegoś nowego.
❓ Jak często czynimy samodzielne podsumowania, przedwcześnie stwierdzając, że ktoś nie będzie zainteresowany daną rolą, bo zajmuje się czymś innym? ❓Czy absolutnie wszystkie pozycje, na które prowadzimy rekrutację wymagają doświadczenia komplementarnego, czy możemy rekomendować kandydatów, którzy pełnili inne role zawodowe?
📌 Rada? Ostatnio zostałam zapytana co może zrobić osoba, która chce się przebranżowić, jednak w oczach potencjalnych pracodawców profil jej działalności jest najwyraźniej odległy. W odpowiedzi zostaje ofertowana na stanowisko, które piastuje obecnie (a którego nie chce się już zajmować).
Po pierwsze pamiętaj, że: 📊 52% Polaków na pewnym etapie swojego życia doszło do wniosku, że minęło się z powołaniem zawodowym. 📊 42% z nich, w takiej sytuacji zdecydowało się na przekwalifikowanie zawodowe.
Po drugie: ✅ W nagłówku/podsumowaniu CV, znajdującym się u góry strony napisz parę zdań na temat tego, że posiadasz doświadczenie we wskazanych obszarach, ale podjęłaś/łeś świadomą decyzję o przebranżowieniu. ✅ Wskaż, co zrobiłeś/aś w tym kierunku (certyfikaty, szkolenia, obserwacje autorytetów w danej dziedzinie w social mediach) dla uwiarygodnienia swojej determinacji do zmiany. ✅ Jeżeli korzystasz z LinkedIna, ustaw status ,,open to work’’, wskaż interesujące Cię stanowiska i udostępnij aktualizację swojej sieci. ✅ Wysyłaj CV na stanowiska juniorskie, bądź stażowe. ✅ Zadbaj o wyróżnienie w CV działań związanych ze zmianą branżową (umieść je chronologicznie na początku).
Myślę, że są to pierwsze kroki, by nie odbić się od „niedopasowania” w oczach rekrutera zapoznającego się z Twoją aplikacją.
💡 Cieszy mnie to, że coraz częściej zwraca się uwagę na problem osób pełniących funkcje kierownicze, do których nikt nie zwraca się z ofertami na stanowiska specjalistyczne, w obawie, że osoba ta na pewno nie będzie zainteresowana „regresem”. Mimo wszystko, warto również pomyśleć o braku uprzedzeń w stosunku do innych uczestników rynku pracy.
P.S Nigdy nie zdarzyło mi się usłyszeć negatywnych słów na mój temat po drugiej stronie połączenia, gdy dzwoniłam do kandydata/tki z “nieoczywistą” propozycją, niedostosowaną bezpośrednio do profilu. Większość decydowała się na wzięcie udziału w procesie.
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej