Czy włączanie kamery podczas spotkania online jest wyrazem szacunku do rozmówcy?
Czy włączanie kamery podczas spotkania online jest wyrazem szacunku do rozmówcy?
Ostatnio natknęłam się na TikToka @loewhaley, która przedstawia sytuacje z życia zdalnego pracownika korporacji.
Tym razem zaprezentowała wymianę zdań pomiędzy prowadzącą spotkanie online, która poprosiła inną pracownicę o włączenie kamery. Dialog wyglądał tak:
👩🏼💼 Prowadząca: Hej, widzę, ze nie włączyłaś jeszcze kamery, zrób to proszę i rozpoczniemy spotkanie 💁🏽♀️ Pracownica : nie, dziękuje 👩🏼💼 Prowadząca: mam włączona kamerę, zatem bardzo cię proszę o włączenie również twojej 💁🏽♀️Pracownica: z całym szacunkiem, ale moja kamera pozostanie wyłączona 👩🏼💼 Prowadząca: nie możemy rozpocząć dopóki nie włączysz kamery 💁🏽♀️Pracownica: moja produktywność na tym spotkaniu nie zależy one tego czy mnie widać czy nie, wiec po postu zacznijmy.
Pracownica ostatecznie kamery nie włączyła.
📊 Słusznie, czy niesłusznie? I co na ten temat mówią badania?
✅ Włączanie kamery podczas wirtualnych spotkań sprzyja umacnianiu więzi i zaufania między współpracownikami ✅ Daje wgląd w emocje i intencje rozmówcy ✅ Decyzja o jej wyłączeniu odcina całą sferę komunikacji niewerbalnej
A jakie są plusy niepozostawania na wizji?
✅ Brak konieczności przygotowania się do spotkania (bałagan w tle, niedbała fryzura, tło, otoczenie) ✅ Brak dystraktorów związanych z video (u sporej grupy pracowników wskazywano na nadmierną liczbę rozpraszających bodźców, które implikuje wideo)
Co sądzę na ten temat ja?
Jestem po stronie opowiadającej się za uzgodnieniem z zespołem zasad i konsekwencją w ich egzekwowaniu. Dużo częściej spotykałam się z kulturą nieuruchamiania kamer, co szczególnie przy dołączaniu do nowej firmy i nieznajomości zespołu przyczyniało się do mojego braku poczucia przynależności.
Cenię sobie kulturę ,,włączonych kamer’’ i możliwość odwzorowania naturalnej komunikacji pomiędzy pracownikami.
We wskazanej sytuacji gdy wszyscy pracownicy pozostają na kamerze, jeżeli po stronie pracownicy nie nastąpiły nadzwyczajne okoliczności, uważam, że powinna dotrzymać im kroku.
📊 Swego czasu przeprowadziłam również badania na temat nauczania zdalnego. Wynika z nich, że uruchomienie kamery przez wykładowcę w zdecydowanim stopniu NIE przyczynia się pozytywnie do skupienia studentów podczas zajęć, są oni na to obojętni.
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej