Czy twoja firma naprawdę wspiera zdalną pracę?
Czy twoja firma naprawdę wspiera zdalną pracę?
Czy pomimo pracy zdalnej twoja firma: ❓stawia na synchroniczną komunikację (w czasie rzeczywistym)? ❓stawia ma konieczność pozostawania dyspozycyjnym w określonym zakresie czasowym np. godz. 8-16? ❓strategiczne decyzje podejmuje w biurze?
Jeżeli na powyższe zdania odpowiedziałeś/aś twierdząco, muszę cię zmartwić - Twoja firma nie jest organizacją nastawioną na zdalną pracę.
Tak jak w przypadku niejednoznaczności pojęcia “elastycznych godzin pracy”, którym poświęciłam osobny post, praca zdalna pracy zdalnej nierówna.
Matt Mullenweg wyróżnił 5 poziomów autonomii wykonywania pracy, przy czym najistotniejsza różnica rysuje się 💻 na poziomie 2 - gdzie praca pomimo tego, że zdalna, jest wykonywana synchronicznie (pracujemy w “core hours”, np. godz. 8-16, wtedy odpisujemy na wiadomości, wtedy przebywamy na zdalnych spotkaniach i jesteśmy dyspozycyjni dla zespołu), 💻 a poziomem 3 i 4 - gdzie praca wykonywana jest asynchronicznie - wówczas mamy największe pole do szerzenia cyfrowej nomadii, podróży i pracy zdalnej “wtedy kiedy chcemy”. Nie oznacza to oczywiście całkowitej wolności i swobody, ale wyznaczenia pewnych godzin dostępności dla zespołu, przy jednoznacznym nacisku na komunikację asynchroniczną i pozostawianie po sobie wiadomości, a nie pisanie i oczekiwanie natychmiastowej odpowiedzi.
Poziom 1 autonomii - to z perspektywy pracy zdalnej całkowity jej brak, bo konieczność wykonywania pracy stacjonarnie w jej miejscu, poziom 5 - to praca, która niemożliwa jest do wykonania w warunkach stacjonarnych.
📌 Dlaczego o tym mówię? Kandydacie! W trakcie rozmowy o pracę zapytaj o poziom na jakim sytuuje się Twój potencjalny pracodawca. Może okazać się, że szumne deklaracje o zdalnej pracy, to jedynie imitacje pracy hybrydowej, bądź etap przejściowy związany z planami powrotu do biur.
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej