Czy programiści pracują tylko 3 godziny dziennie?

❌ Czy programiści pracują tylko 3 godziny dziennie?

💻 “Większość programistów faktycznie pracuje od 2 do 4 godzin dziennie”.

💻 “80% tego, co dostarczasz w danym dniu, pochodzi z pierwszych 5 godzin pracy. A w rzeczywistości najprawdopodobniej z pierwszych 3-4 godzin, przed przerwą na lunch”.

W tym roku za sprawą Barbara Kowalewska  miałam okazję zająć stanowisko w kwestii trendów na rok 2023 oczami branży IT. Bez zawahania odparłam: Normalizacja świadczenia pracy dla kilku podmiotów jednocześnie.

O co chodzi?

✅ Na dzień dzisiejszy firmy niechętnie zatrudniają programistów w niepełnym wymiarze czasowym. Decyzję tę tłumaczą chęcią posiadania pracownika dedykowanego do pracy nad ich projektem. Współpraca z freelancerami jest również rozważana na drugim miejscu, gdy zawodzi klasyczny model zatrudnieniowy.

✅ Programiści w mniej lub bardziej jawny sposób świadczą pracę dla kilku podmiotów jednocześnie, jednak działanie to jest na chwilę obecną objęte ogromnym tabu. W sieci roi się od artykułów i poradników na temat tego w jaki sposób na rozmowie o pracę nie przemycić informacji o tym, że jest się zatrudnionym w innej firmie oraz jak w mało podejrzany sposób ustalić w jakich godzinach odbywają się spotkania zespołowe, by spotkania dwóch, bądź trzech firm na siebie nie zachodziły.

✅ Przeciętny, realny czas pracy programisty oparty o pracę twórczą, głęboką to około 3 godziny dziennie z umownych 8h. Jest to kolejny temat tabu, tak jak powszechne ukrywanie równoległej pracy dla kilku firm.

Fakty:

🟢 Programiści są w stanie i przede wszystkim - są skłonni świadczyć pracę dla kilku podmiotów. Pobudki? Finansowe i rozwojowe. Mowa o maksymalizacji zysku, ograniczeniu bezczynności i o tym, by nie pozostawać w tyle z nowymi technologiami i różnorodnymi projektami.

🔴 Problem pojawia się, gdy programista za zgodą organizacji bądź nawet bez niej (wbrew klauzuli o zakazie konkurencji) zaczyna zaniedbywać obowiązki pracownicze. Praca dla kilku podmiotów kończy się wówczas brakiem zaopiekowania tematów, które zostały do developera oddelegowane. Nie zapominajmy również o wpływie jaki tego rodzaju działania mają na środowisko wewnętrzne - na morale innych członków zespołu, którzy z zapałem wykonują swoje obowiązki. Tego rodzaju specjaliści zdecydowanie nie przyczyniają się do upowszechnienia trendu normalizacji pracy dla kilku organizacji jednocześnie.

❓Czy firmy powinny bardziej otworzyć się na zatrudnianie w niepełnym wymiarze czasowym? …………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.

❌ Zamiast pytać “Czy dam radę to znieść?”, zadaj sobie pytanie: “czy chcę to znosić?”.

Czytaj dalej

Zanim podpiszesz umowę: 5 pytań, które musisz zadać swojemu szefowi.

🤯 “Nie podpiszę umowy, dopóki nie będę mieć pewności, że mój szef jest kimś, z kim chcę pracować”.

Czytaj dalej

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej