Czy poczucie wartości zawodowej ma płeć?
❌ Na łamach “The Atlantic” w 2014 roku zadano kontrowersyjne pytanie:
📣 “Dlaczego mężczyźni zakładają, że są tacy świetni?”.
Był to moment zwrotny dla otwarcia się dyskusji na temat “pewności siebie” jako kompetencji na rynku pracy.
Kompetencji, której poziom znacząco różni się u kobiet i u mężczyzn.
Artykuł z 2014 roku nie był jedynym miejscem, w którym stwierdzono istnienie zjawiska różnic w poczuciu wartości zawodowej przez poszczególne płcie.
W 2019 roku przeprowadzono badanie na grupie rekruterów. Zostali zapytani o autoprezentację kobiet i mężczyzn w procesie rekrutacji.
Rezultat?
❌ Kobiety zaniżają poziom swoich kompetencji
…używając sformułowań umniejszających swoje doświadczenie zarówno w dokumentach aplikacyjnych, jak i na rozmowie o pracę. Dystansują się od swoich osiągnięć przypisując je grupie np. “uczestniczyłam w projekcie, wspierałam go”, podczas gdy mężczyźni przypisują sobie bezpośrednie sprawstwo i skuteczność działań.
❌ Kobiety deklarują niższe oczekiwania finansowe
…są też mniej skłonne podjąć negocjacje zaproponowanej stawki wynagrodzenia nawet gdy ona ich nie satysfakcjonuje. Są także mniej skłonne podjąć rozmowę o podwyżce będąc już w stosunku pracy.
❌ Kobiety zadają rekruterom inne pytania
Dla mężczyzn najczęściej kluczowa bywa informacja o wynagrodzeniu, od niej uzależniają swoje dołączenie firmy. Często pytają także o sprzęt firmowy - samochód, komputer, wsparcie asystentki. Zależy im na statusie stanowiska. Kobiety zaś, zdaniem badanych, częściej pytają o atmosferę panującą w firmie, relacje międzypracownicze i zespół, do którego dołączą.
❌ Kobiety przejawiają inną postawę na rozmowie o pracę
Są merytorycznie przygotowane i uważniej dobierają słowa. Przybierają postawę osoby “starającej” się o zatrudnienie, podczas gdy mężczyźni w oczach rekruterów zdecydowanie częściej podchodzą do rozmów “na luzie” przekonując, że są osobą, która rozwiąże problemy organizacji.
❗️“To nie jest tak, że dobrze albo niedobrze”
Uwaga! Celem publikacji nie jest szukanie winnego, a źródła różnic.
Odpowiedzi na tytułowe pytanie: “dlaczego mężczyźni zakładają, że są tacy świetni?” jest kilka.
✅ Po pierwsze, literatura wskazuje, że pewność siebie jest kompetencją, którą od dziecka tłamsi się u kobiet, a pielęgnuje u mężczyzn.
Na gruncie socjalizacji u dziewczynek pielęgnuje się cechy takie jak podporządkowanie, bycie miłym i skromnym, podczas gdy chłopcy są wychowywani na bezkompromisowych zdobywców, co przekłada się na ich późniejsze postawy w procesie poszukiwania pracy.
✅ Po drugie, kobiety są świadome obciążenia związanego z “karą za macierzyństwo”.
Wiedzą, że ich pozycja negocjacyjna jest gorsza, w związku z czym zgodzą się na cięższe warunki pracy i niższe wynagrodzenie bo obawiają się całkowitego jej braku.
…………
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Życzliwa przypominajka.
✨ Życzliwa przypominajka: Pamiętaj, że zawsze możesz wstać i wyjść. Nie tylko z pracy. Ale i z pomieszczenia.
Czytaj dalejCzy wybierasz “znajome piekło’?”
❌ “Wolę być nieszczęśliwa, ale przynajmniej wiem na czym stoję” - usłyszałam od klientki. A czy Ty też wybierasz “znajome piekło’?
Czytaj dalejZasada 50/50, która zmieni Twoją karierę.
🎯 Moja rada dla przyszłych HR-owców: Podziel swój czas 50/50. Połowę na realną pracę, drugą połowę na pokazanie jej wartości - raportowanie wyników, prezentowanie wpływu na biznes i budowanie świadomości, dlaczego to, co robisz, jest ważne.
Czytaj dalej