Czy lider musi być samotny?

Czy lider musi być samotny?

“Cechą lidera jest samotność” – musi on przecież zachować odpowiedni dystans zarówno do własnego zespołu, jak i samej góry, ale też stanowić pomost komunikacyjny między nimi. A nie ukrywajmy, że na tej linii właśnie mogą wystąpić naprawdę rozbieżne priorytety, nadzieje i oczekiwania.

Z drugiej strony jesteśmy atakowani fundamentami przywództwa, jakimi są m.in  transparentność i szczerość.

Rewolucja związana z przejściem 🟢 szefa –> w lidera, 🟢 zarządzania –> w przywództwo

wywróciła do góry nogami granicę zdrowego dystansu oraz tego co liderskie, a co pracownicze.

Nie należy również zapominać, że w Polsce kulturowo mamy do czynienia z relatywnie silnym dystansem władzy. 👉🏻 Akceptuje się mniejszą skłonność przełożonych do konsultacji z podwładnymi. 👉🏻 Władza może mieć autorytarny charakter. 👉🏻 Osoby zarządzające mogą oczekiwać posłuszeństwa „bez dyskusji” z samej racji własnej pozycji.

Jest to temat o tyle ważny, że pracownicy nie odchodzą od złych firm, a od złych szefów.

❌ Tylko kim jest zły szef? To lider starający się zachować balans pomiędzy dystansem zarówno do własnego zespołu, jak i samej góry?

Uporczywe pozostawanie po stronie organizacji przez lidera skutkuje utratą zaufania, brakiem wiary w jego dobre intencje, problemami komunikacyjnymi oraz swoistym wykluczeniem z codziennych dyskusji kuluarowych pomiędzy pracownikami. Rysujący się problem jest zatem niemały.

❓Jak zachować zdrowy dystans pomiędzy liderem, a pracownikami w “nowej” rzeczywistości? ❓Czy lider na polskim gruncie powinien kroczyć samotnie?

………………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej