Czego NIE pisać w CV?

Czego NIE pisać w CV?

Czego NIE pisać w CV?

Temat wciąż powracający, jednak statystyka wskazuje, że kandydaci częściej googlują “jak napisać CV” posiłkując się gotowymi wzorcami, którym zawierzają w całości, niekoniecznie zwracając jednak uwagę na ich mankamenty, bądź poszukując informacji, których warto unikać w swoim CV.

Poniżej mój subiektywny zbiór sugestii czego unikać w swoim Curriculum Vitae.

⛔️ Umiejętności “w kropkach” Standardowy błąd. Funkcjonujący niczym pomylenie przez rekrutera JavaScriptu z Javą. Nieprofesjonalnym jest ujęcie swojego poziomu języka obcego, bądź jakiejkolwiek umiejętności technicznej “w kropkach” (np. 3 kropki zacieniowane na 5). Zupełnie nic nam to nie mówi o faktycznej wiedzy kandydata. Jeżeli Twój poziom języka obcego jest średniozaawansowany, to napisz po prostu B2, bądź posiłkuj się certyfikatami na potwierdzenie tej umiejętności. Unikajmy kropek…

⛔️ CV w języku ojczystym kandydata Niekoniecznie na temat treści CV, a w kwestii wymogów formalnych. Standardem korporacyjnym jest CV w języku angielskim, co jest umieszczane w ogłoszeniach publikowanych przez pracodawców. Zastanawiasz się dlaczego firma nie oddzwania? Być może przesłałeś CV w cyrylicy. Przy okazji, rekruterzy nie mają uprawnień do modyfikacji Twojego dokumentu, więc prośby pt. “a może Pani tam poprawić…” również nie spotkają się z aprobatą.

⛔️ CV w formacie docx Często jestem pytana o programy wewnętrzne, w których pracują rekruterzy. Na rynku pracy funkcjonuje mnóstwo mitów o tym, aby wpisywać słowa klucze białą czcionką, ponieważ mistyczny “program” je wyłapuje i przypisuje do odpowiedniej kategorii. Pomijając te rozważania, kandydacie, nie wysyłaj CV w Wordzie! “Wewnętrzne programy” nie są w stanie poradzić sobie z obsługą tego pliku, rekruter musi “ręcznie” pobierać go na swój komputer. Dodatkowo, narażasz się na opinię o nieumiejętności eksportu pliku do PDF (a co jeśli wcześniej wskazałeś 5 kropek przy obsłudze Microsoft Office’a? ;))

⛔️ Zdjęcie Nie musisz umieszczać zdjęcia w CV. Kropka. Z mojej perspektywy, przy czym ponownie podkreślam, że to wyłącznie moje odczucie, operowanie na dokumentach posiadających zdjęcie było użyteczne w odniesieniu do kandydatów entry lvl. Kiedy jesteś juniorem, starasz się o staż i nie za bardzo masz co wyszczególnić w swoim doświadczeniu, zdjęcie może wzbudzać zaufanie, którego będziesz potrzebować. Nie jest niespodzianką, że wszyscy ulegamy błędom atrybucji, efektowi aureoli i golema nawet jeżeli jesteśmy ich świadomi. Przy czym z całą świadomością swoich słów, zachęcam do wysyłania CV nieposiadającego zdjęcia, jeżeli sprawia Ci dyskomfort jego analiza.

⛔️ Status matrymonialny i liczba posiadanych dzieci Co miałabym zrobić z tą informacją? Jak ma ona przełożyć się na Twoje umiejętności i wiedzę branżową?

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej