Co zawdzięczamy branży IT?
Co zawdzięczamy branży IT?
Branży IT zawdzięczamy wiele. Skąd to wiem? Z doświadczenia, w tym tkwi zasadniczy problem. Pracując nad tematyką nowego artykułu moją uwagę zwróciła nierównomierność standardów rekrutacyjnych (oraz samego zatrudnienia) w branży IT w porównaniu do innych sektorów.
📊 Problem tkwi również w tym, że jest to sfera na tyle subtelna, że nie poddaje się miernikom badawczym. Nie sposób jednoznacznie określić, które z elementów zostały zaimplementowane do innych sektorów oraz przypisać jednoznacznie ich genezy właśnie branży IT.
Co zatem zawdzięczamy IT?
✅ Transparentność stawek Bez ujawnienia widełek płacowych poziom trudności w znalezieniu kandydata IT skłonnego do podjęcia rozmów wzrasta do astronomicznego. Nie zmienia to faktu, że rekruterzy często doświadczają dysonansu związanego z tym, że prowadząc procesy dla tego samego klienta, warunki wynagrodzenia przy pozycjach IT są ujawniane, a dla innych ról już nie. Czy tylko ja zauważam tu pewną niekonsekwencję? Presja rośnie. Zarówno ze strony kandydatów, jak i rekruterów.
✅ Nacisk na umiejętności, a nie wykształcenie Pamiętacie czasy, gdy warunkiem rozpoczęcia rozmów było posiadanie tzw “papieru”? Deficyt specjalistów wymusił na firmach wzmożenie weryfikacji kompetencji na poziomie procesu rekrutacyjnego, zamiast skupiania się na formalnym przygotowaniu kandydata do zawodu.
✅ Szybkość i przejrzystość procesu rekrutacyjnego Rynek wymusza na rekruterach zapewnienie kandydatom IT szybkiego i przejrzystego procesu. Dlaczego? Bo prawdopodobnie w chwili gdy kandydat rozmawia z Tobą ma przed sobą 5 kontrofert i uczestniczy w 2 innych procesach. Kto pierwszy ten lepszy.
✅ Praca zdalna Element najbardziej oczywisty z oczywistych. Branża IT od lat odnotowywała najwyższy odsetek pracowników zatrudnionych w formule online. Przy uwzględnieniu wpływu pandemii, która wymusiła świadczenie pracy na odległość, inne branże przejęły możliwość pracy zdalnej na stałe.
✅ Otwartość w komunikacji Każda moja rozmowa rekrutacyjna rozpoczyna się od “Cześć!”. Ponadto warunkiem udziału w procesie rekrutacyjnym dla kandydatów IT jest podanie stawki oraz uzyskanie zapewnienia, że firma jest w stanie sprostać jego oczekiwaniom finansowym. Nikt nie podważa kultury osobistej ubiegającego się o zatrudnienie tylko na podstawie tego, że w pracy chciałby zarabiać pieniądze. Tymczasem ile razy zdarzyło Ci się uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym trwającym miesiąc tylko po bo by ostatecznie usłyszeć, że firma oferuje Ci stawkę znacznie niższą od tej oczekiwanej?
✅ Brak dresscode’u W rekrutacji IT na bok odeszły konwenanse związane z “sytuacją oficjalną”, jak i korporacyjny model ubioru w trakcie późniejszego zatrudnienia.
📌 Które z wyżej wskazanych praktyk są implementowane w Twojej branży? 📌 Co jeszcze według Ciebie zawdzięczamy IT? 📌 Jakie inne branże są według Ciebie pionierami?
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!
🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:
Czytaj dalej🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!
🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.
Czytaj dalejJedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.
🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.
Czytaj dalej