Ciche zatrudnienie. Szansa na rozwój, czy prosta droga do wypalenia?

📊 82% osób nigdy nie słyszało o zjawisku quiet hiringu. 📊 74% po zapoznaniu się z jego definicją przyznało, że istnieje ono powszechnie w jego branży. 📊 70% osób przyznało natomiast, że zdarzyło im się objąć stanowisko, które nie było nigdzie publicznie ogłaszane.

“Ciche zatrudnienie” ma miejsce, gdy pracownik przyjmuje nową rolę i obowiązki w tej samej firmie ze względu na takową potrzebę firmy.

Quiet hiring jest powszechnie kojarzony ze spowolnieniem gospodarczym, w trakcie którego firmy zamiast nowych zatrudnień, piętrzące się zadania wolą rozdysponować po funkcjonujących już w firmie pracownikach.

Korzyści dla firmy?

✅ Oszczędność kosztów (w porównaniu do kosztów procesu rekrutacji) ✅ Szybkie obsadzenie stanowisk ✅ Zróżnicowanie kompetencji wewnątrz organizacji (poprzez rozwój pracowników na nowych rolach)

Korzyści dla pracownika?

✅ Możliwość pozyskania pożądanej pracy przy braku konkurencji ✅ Dostęp do lepiej płatnych stanowisk ✅ Możliwość poszerzenia kompetencji i rozwoju kariery

Więc w czym problem, Nicole?

❌ “Jeden rabin powie “wyzysk”, drugi “rozwój””

Problem pojawia się gdy za dodatkowymi obowiązkami nie idzie wzrost wynagrodzenia albo oficjalna zmiana stanowiskowa w strukturze organizacji.

Mniej kolorowo robi się także, gdy przeładowanie obowiązkami to prosta droga do wypalenia, a nie rozwoju.

Niektórzy podnoszą także, ze “quiet hiring” to tak naprawdę faworyzowanie określonych grup pracowniczych, które nie jest do końca sprawiedliwe.

❓Co możemy z tym zrobić?

Musimy pamiętać, że zjawisko quiet hiringu jest mocno związane z planowaniem sukcesji, podnoszeniem kwalifikacji, zatrzymaniem i rozwojem pracownika w organizacji, co jest normalnym elementem pracy HR-owca.

To na barkach HR-u spoczywa czuwanie nad tym, by osoby osadzane w nowych rolach były odpowiednio:

👉🏻 wdrażane 👉🏻 wynagradzane 👉🏻 regularnie badane pod kątem wykrycia wczesnych oznak wypalenia zawodowego

To w dużej mierze od nas, HR-owców zależy, czy osoba, która została osadzona w nowej roli w ramach quiet hiringu powie później:

❌ “Za dobrą pracę dostaniesz tylko więcej pracy. To prosta droga do wypalenia”

czy może:

✅ “Za dobrą pracę dostaniesz nie tylko większą liczbę zadań i odpowiedzialności, ale przede wszystkim zaufanie i rozwój”.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Czy zadania rekrutacyjne to wyzysk kandydatów?

🔴 „Za zadania rekrutacyjne firmy powinny płacić, jak za normalną pracę.” 🔴 „Nie wykonuję zadań rekrutacyjnych, bo firma później wykorzysta mój know-how do rozwiązania swoich problemów, nie zatrudniając mnie.

Czytaj dalej

Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka.

❌ Zatrudniłam niepotrzebnego człowieka. Tak, dobrze czytasz. W mojej karierze HR-wej zdarzyło mi się zrealizować proces rekrutacyjny, który nie powinien się nigdy wydarzyć.

Czytaj dalej

Jak więcej zarabiać?

❗️Chcesz więcej zarabiać? Powiedz o tym co zrobiłeś, a nie co robiłeś. Jednym z klasycznych błędów, które widuję w CV kandydatów jest wylistowanie zakresu swoich obowiązków i informowanie o tym co się “robiło”.

Czytaj dalej