Być rekruterem/ką. To znaczy kim?
Być rekruterem/ką. To znaczy kim?
Otrzymuję od Was pytania na temat tego jakie cechy są przydatne w zawodzie rekrutera. Warto zacząć od tego, że odnoszę wrażenie, że nadal pokutuje w nas przekonanie o wartości wyższej “umiejętności technicznych”. Branża HR jest przez wielu postrzegana jako ta, wobec której istnieje niski poziom wejściowy, tzn. stosunkowo niewiele trzeba wiedzieć, bądź niewiele czasu poświęcić by pozyskać swoją pierwszą pracę.
📊 Rekruter rekruterowi nie równy, ale…
Do tego dochodzi postrzeganie niewymiernych kompetencji, takich jak komunikatywność albo zarządzanie sobą w czasie. Gdy zapraszamy programistę na rozmowę techniczną, otrzymujemy wynik dot. jego umiejętności na poziomie 99%. W rekrutacjach miękkich problem jest bardziej złożony. Możemy zadawać pytania behawioralne bazujące na zachowaniu, doświadczeniu, ale co jeżeli nasz rozmówca jest charyzmatyczny i potrafi je zgrabnie ominąć?
Te i wiele innych pytań zadawałam sobie w trakcie mojej rekruterskiej kariery. Punktem przełomowym dla postrzegania moich umiejętności był moment, gdy musiałam zatrudniać rekruterów do swojego zespołu. Wówczas wszystko wydało mi się niewystarczające. Za mało sprawdzalne. Niepewne. W końcu konsekwencje niewłaściwej rekrutacji poniosę ja sama, prawda?
✅ Asertywność
Znajomość roli jest rzeczą niezbędną aby umiejętnie zadawać pytania, a wcześniej odpowiednio analizować kandydatury. Rekruter musi być asertywny, a zarazem stanowczy, aby dosadnie zasygnalizować hiring managerom, że poświęcenie czasu na ustalenie opisu nowej roli jest niezbędne w celu rozpoczęcia prac nad nią. Kandydatury nie nadeślą się same, a traktowanie tematu od niechcenia przyniesie dłuższy czas oczekiwania na aplikacje, albo niewłaściwy dobór kandydatów do rozmów.
Analogiczna sytuacja rysuje się w kontekście kandydata. Kandydaci często używają wymijających zwrotów, wyrażeń ogólnych. Rekruter musi być wówczas asertywny na tyle, by drążyć temat aż do momentu, gdy będzie miał poczucie realnej znajomości sytuacji, w jakiej znajduje się kandydat - jakie są jego wartości, postawa wobec nowej oferty i styl pracy.
✅ Systematyczność
Można uczciwie powiedzieć, że rekrutacja nie jest dziedziną przynoszącą chroniczną satysfakcję. Jesteśmy od zadań specjalnych. W idealnym świecie publikacja oferty jest darmowa, a kandydaci aplikują sami. Jednak tak się nie zdarza. Więc wyobraź sobie, że otrzymujesz informację o zapotrzebowaniu na wakat, który jest trudny do realizacji. Brzmi nieciekawie? A co gdy pracuje nad nim jeszcze kilka innych firm? Niezależnie od wysiłku włożonego w search i zdobycie uwagi kandydatów, może okazać się, że decyzja o zatrudnieniu została podjęta zanim rozpocząłeś proces rekrutacji. Łatwo się wówczas zniechęcić, prawda? Systematyczność niezależna od czynników zewnętrznych jest w tej pracy bardzo ważna. Niemniej ważna niż to, byś nie odbierał wskazanych wyżej decyzji personalnie.
………………..
🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.
🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]
🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.
Powiązane
„Jeśli wsiadłeś do niewłaściwego pociągu – wysiądź na pierwszej stacji. Im dalej pojedziesz, tym droższy będzie powrót”.
⬇️ Bardzo lubię to przysłowie: „Jeśli wsiadłeś do niewłaściwego pociągu – wysiądź na pierwszej stacji. Im dalej pojedziesz, tym droższy będzie powrót”.
Czytaj dalejDlaczego łatwiej przełknąć spalony tost niż przyznać się do spalonej kariery?
Ludzie są dziwni. 🚨 Potrafią się wściec na zimną kawę w biurze, 🚨 zbyt wolną windę, 🚨 opóźnione spotkanie na Teamsach.
Czytaj dalej„To, co zdecydujesz się tolerować więcej niż raz, nieuchronnie stanie się wzorcem, który będzie się powtarzał.”
🙌 „To, co zdecydujesz się tolerować więcej niż raz, nieuchronnie stanie się wzorcem, który będzie się powtarzał.
Czytaj dalej