Analiza danych w rekrutacji? Czytam książki po to, byś ty nie musiał - #7 How to measure your hiring process by Traffit.

Zazwyczaj odnoszę się z umiarkowanym entuzjazmem do darmowych e-booków dystrybuowanych w zamian za dane kontaktowe. Parę tygodni temu pobrałam szumnie brzmiący e-book firmy X, po to by odkryć, że jego zawartość liczy sobie 3 strony truizmów i ogólnikowych stwierdzeń - nie ukrywam, byłam rozczarowana, bo do dziś firma X właśnie z tym mi się kojarzy. Zdecydowałam się na nieujawnianie nazwy firmy, ponieważ uwaga dziś należy się zespołowi Traffit za stworzonego przez nich e-booka.

A skoro o nich mowa, Traffit to zupełnie inny format.

Jak przystępnie mówić o analizie danych?

E-book liczy sobie 51 stron czystej wiedzy wyłożonej z różnych perspektyw ekspertów.

Lektura została podzielona na obszar dla osób nowych w tematyce analizy danych oraz tych, którzy od razu chcieliby zapoznać się z case studies i propozycjami rozwiązań ekspertów.

Wszystko to opierające się na konkretnych liczbach, wskaźnikach i opiniach przekazywanych nam przez autorytety w dziedzinie.

W pierwszej części moją uwagę przykuła kwestia normalizacji pomiarów oraz docierania do sedna danych, które w przyszłości mogą nam dać nam interesujące predykcje na przyszłość. 

W 8 krokach zostajemy przeprowadzeni przez wszystkie etapy niezbędne wdrożeniu analizy danych do naszego procesu, następnie przechodzimy do tematu działań, które musimy podjąć na podstawie pozyskanych danych.

Jak to robić? Analiza danych dla zaawansowanych (case studies).

Druga część e-booka bazuje na praktycznych ćwiczeniach, gdzie wraz z ekspertami możemy przejść przez sposoby spojrzenia na projekty, które nam nie wyszły i dane jakie możemy wyciągnąć z tych procesów.

Następnie mamy okazję wspólnie zastanowić się nad powodami odrzucenia kandydatów i zmierzyć to, czy częściej sami rezygnowali oni z procesu (z jakich powodów?) oraz dlaczego byli odrzucani przez klientów/wewnętrznych hiring managerów. Bardzo podoba mi uwydatnienie tego, jak zdanie odrzuconego kandydata jest ważne i może przyczynić się do usprawnienia procesów po naszej stronie - dbajmy o komfort kandydatów nie tylko na etapie, kiedy liczymy na ich dołączenie do naszej organizacji!

W e-booku niezmiernie podoba mi się to, że często te same wątki zostają mimowolnie poruszone przez różnych ekspertów, co daje nam podwójną możliwość wglądu w to, jak dany temat postrzegają różne osoby i dlaczego analiza danych jest przydatna na różnych, pozornie niezależnych stanowiskach pracy. 

Moją ulubioną częścią jest rozdział Aniki Osmólskiej o wskaźniku time to hire, kosztach rekrutacji, źródłach pozyskiwania kandydatów oraz sposobach mierzenia opłacalności skorzystania z nich na przyszłość - i o wszystkim tym, co możemy z pozyskanymi w tym rozdziale danymi zrobić. 

Konkludując, pomimo tego, że e-book firmy Traffit został przeze mnie “skonsumowany” błyskawicznie, zostanie u mnie na dłużej. Zdecydowanie zamierzam do niego wracać i impelementować wskazówki do moich procesów i pracy mojego zespołu.

Chapeau bas!

………………..

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu LinkedIn i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Milcz albo mów jak profesjonalista. Jak nie uwłaczać sobie na rozmowie o pracę?

📃 “Certyfikatu żadnego nie mam, ale dogadam się” - padło na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko, gdzie płynny angielski był KLUCZOWYM wymaganiem.

Czytaj dalej

Jedna rada o CV, której nikt Ci nie dał.

Prawdopodobnie nie chcesz tego usłyszeć, ale.. ❌ Nie mów mi, ile masz lat doświadczenia. ✅ Powiedz mi, ile problemów rozwiązałeś.

Czytaj dalej

Nie jesteś swoim CV. Jak uwolnić się od zawodowych kompleksów?

❌ “Muszę być dyrektorem przed trzydziestką” ❌ “Zarabiam mniej niż koledzy, więc jestem gorszy/a” ❌ “Bez tej pracy jestem nikim”

Czytaj dalej