A Ty, nienawidzisz swojej pracy?

  • “Wiesz, jak uniknąć stresu w pracy? Nie przychodzić do niej”

  • “Dlaczego nazwano to ‘pracą’? “Cierpienie” było już zajęte.”

  • “Czy wiesz, jak opisuje się osobę, która uwielbia swoją pracę? Emeryt.”

    To jedne z wielu słów z przekąsem wypowiadanych przez osoby, które nienawidzą swojej pracy. Z drugiej strony, osoby te bardzo mocno chronią swoje ego i gdy po drugiej stronie spotykają kogoś, kto przekonuje, że praca nie musi tak wyglądać, od razu wychodzą z atakiem: - Karierowiczka!! - Czas na robienie rzeczy w zgodzie ze sobą mam po godzinach!! - Każdy ma inne priorytety, ja wolę skupić się na rodzinie, a pracę traktować jak zło konieczne!

  • Czy spędzanie tak dużej części swojego życia w środowisku emocjonalnie Cię wyczerpującym jest “tylko pracą”?

  • Czy łzy pojawiające się przed poniedziałkiem są warte zgodzenia się na tę “normę”?

  • Czy zaburzenia lękowe, tabletki na uspokojenie i psychoterapia ukierunkowana na radzenie sobie ze stresem to “inne priorytety niż praca”?

    25% naszego życia poświęcamy na pracę. Spędzamy w niej średnio 100 000 godzin, co daje prawie 12 lat przeznaczonych wyłącznie na pracę zawodową. Czy naprawdę chcesz zgodzić się na to, by 12 lat Twojego życia nie było TWOJE? Bo z mojej perspektywy wybór złej pracy, czy nieszanującego nas pracodawcy po prostu się nie opłaca. 

    Gdy rozpoczynałam pracę zawodową, przytłaczał mnie lęk przed straconymi godzinami życia w pracy. W mojej głowie był to swoisty “game over”. 

    “Od teraz będę całkowicie ograniczona systemem 8-16, utratą relacji i ważnych wydarzeń życiowych, w których nie będę mogła uczestniczyć ze względu na pracę” - myślałam. 

    Przerażała mnie wizja możliwości wypoczynku tylko raz do roku, wydawało mi się to sprzeczne z ludzką naturą, w końcu do pracy twórczej nie da się po prostu zmusić, kiedy mózg jest wyczerpany. A teraz? Lubię poniedziałki. Moje życie NIE toczy się w rytmie ,,byle do piątku’’, ,,odliczając do wakacji’’. 

    W tym poście nie przekonuję do rzucenia pracy i wyjazdu w Bieszczady. Chcę Cię jednak natchnąć przekonaniem, że pierwsze zdania tej publikacji to nie jest norma i tak nie musi być. Zauważ, ja również zaczynałam od schematu, w którym czułam się zamknięta i ograniczona, a skończyłam w takim, który sprzyja mojemu rozwojowi, wpływa na codzienną satysfakcję i nie stoi w kontrze do mojego zdrowia fizycznego i psychicznego. I tego samego życzę i Tobie.

    Zamieńmy zatem pierwsze trzy cytaty z początku tekstu na inne:

  • “Praca nie jest tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, ale także sposobem na wyrażenie siebie i spełnianie swoich pasji.” - Simon Sinek

  • “Sekretem sukcesu jest kochać to, co się robi.” - Steve Jobs

  • “Sukces nie polega na tym, ile zarabiasz, ale na satysfakcji, którą czerpiesz z tego, co robisz.” - Zig Ziglar

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu  i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

Zgarnij moje 3 topowe prompty AI w HR!

🔥 3 gotowe prompty AI, które stosuję jako w ramach projektowania procesów HR u moich klientów:

Czytaj dalej

🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!

🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią? Ja też nie.

Czytaj dalej

Jedno pytanie, na które odpowiedź chce znać każdy.

🔵 Oprah Winfrey, ikona telewizji, która przeprowadziła wywiady z ponad 37 000 osobami powiedziała, że ​​jest jedno pytanie, które każda osoba zadaje jej po wywiadzie.

Czytaj dalej