🎁 Prezent od rekrutera? Zastanów się dwa razy!

🎁 Kandydacie, otrzymałeś kiedyś prezent od firmy przed rozpoczęciem współpracy z nią?

Ja też nie.

A to dlatego, że nie pracuję w zawodzie, w którym występuje deficyt specjalistów.

W branży IT natomiast, rekrutacja często ściśle wiąże się z psychologią i już śpieszę by Wam opowiedzieć o co chodzi.

✅ Wersja standard

Niejako standardem i dobrą praktyką HR-ową stosowaną w walce o uwagę i przekonanie kandydata do swojej oferty są dwa działania:

1️⃣ Pytanie o to, czy dana osoba uczestnicy w innych procesach rekrutacyjnych (by wybadać, na ile trzeba się spieszyć z ofertą)

2️⃣ oraz regularne podtrzymywanie kontaktu telefonicznego oraz preonboardingowego z kandydatem by jednocześnie podtrzymać jego zainteresowanie ofertą i wytworzyć poczucie zobowiązania i lojalności wobec przyszłego pracodawcy.

✅ Wersja premium, czyli o co chodzi z tym prezentem?

Od niedawna coraz częściej obserwuję natomiast praktykę wysyłania prezentów do kandydatów, którzy pomyślnie przeszli rekrutację i oczekują na ofertę.

Dlaczego?

Ano dlatego, by wywołać psychologicznie regułę WZAJEMNOŚCI. Kandydat otrzymuje prezent, przez co ma jeszcze bardziej utwierdzone poczucie zobowiązania wobec przyszłego pracodawcy i w założeniu będzie miał mniejszą chęć by rozglądać się na prawo i lewo za konkurencyjnymi ofertami pracy 👀

Co ciekawe, zwróciło się do mnie z tym tematem dość sporo specjalistów, którzy wyczuli “podstęp” i nie chcieli podawać adresu do wysyłki prezentu właśnie przez wzgląd na to, że nie chcieli się czuć zobowiązani do późniejszego nawiązania współpracy.

Co z tym zrobić?

Praktyka ta może być uznawana jako element preonboardingu - tak samo jak informowanie o eventach firmowych, zaproszenie do dołączenia do firmowego newslettera, wszystko to motywowane chęcią przybliżenia kandydatowi codziennego życia firmy jednak za wszystkim stoi intencja, która może być dobra, albo…mniej dobra.

Kandydacie, zatem następnym razem gdy otrzymasz od rekrutera prośbę o podanie adresu do wysyłki prezentu zastanów się dwa razy, czy decyzja o jego przyjęciu nie wpłynie na Twój potencjalny dylemat o dołączeniu do tej bądź innej firmy.

…………

🔔 Interesują Cię treści na temat rekrutacji i HR? Kliknij “zaobserwuj” na moim profilu i dodaj mnie do swojej sieci.

🤝 Chcesz zaprosić mnie do wypowiedzi eksperckiej, wywiadu, webinaru albo swojego podcastu? Napisz na [email protected]

🩵 Pamiętaj, że znajdziesz mnie również na moim Instagramie: hrismatic.

Powiązane

„Jeśli wsiadłeś do niewłaściwego pociągu – wysiądź na pierwszej stacji. Im dalej pojedziesz, tym droższy będzie powrót”.

⬇️ Bardzo lubię to przysłowie: „Jeśli wsiadłeś do niewłaściwego pociągu – wysiądź na pierwszej stacji. Im dalej pojedziesz, tym droższy będzie powrót”.

Czytaj dalej

Dlaczego łatwiej przełknąć spalony tost niż przyznać się do spalonej kariery?

Ludzie są dziwni. 🚨 Potrafią się wściec na zimną kawę w biurze, 🚨 zbyt wolną windę, 🚨 opóźnione spotkanie na Teamsach.

Czytaj dalej

„To, co zdecydujesz się tolerować więcej niż raz, nieuchronnie stanie się wzorcem, który będzie się powtarzał.”

🙌 „To, co zdecydujesz się tolerować więcej niż raz, nieuchronnie stanie się wzorcem, który będzie się powtarzał.

Czytaj dalej